Sigur Rós lideri Jonsi ve İsveç’li besteci ve görsel sanatçı Carl Michael von Hausswolff’un bir araya geldiği yeni grup Dark Morph ilk mahsulüyle dinleyici karşısına çıkıyor.

Krunk/The Vinyl Factory etiketiyle yayımlanan ve sekiz bölümden oluşan kayıt, sanat objektifi ile okyanusun daha derin bir şekilde anlaşılmasını sağlamak ve acil konulara yaratıcı çözümler üretmeye adanmış bir organizasyon olan TBA21-Academy’deki bir programının parçası olarak geliştiriliyor.

Geçtiğimiz yaz aylarında Dardanella isimli araştırma gemisinde bir araya gelen Jonsi ve von Hausswolff’un bölge boyunca, kambur balinaların, yarasaların, kara morph balıkçıllarının ve Fiji’deki Vanua Vatu Resifi’nden topladıkları diğer canlıların saha kayıtlarının yer aldığı proje hayli ilgi çekici ve deneysel bir anlayışla ortaya çıkmış.

Teknedeyken kayıtları almaya başlayıp, onları manipüle ettikten sonra bazı kompozisyonlar oluşturmak için araç olarak kullanmak ve başka bir şeye dönüştürmeye karar vermelerinin ardından Jonsi’nin dokunuşlarının devreye girdiğini söyleyen von Hausswolff, sonrasında aralarındaki fikir alış verişinin projeyi ortaya çıkardığını belirtiyor.

Jonsi ve von Hausswolff albümü kutlamak için, 10 Mayıs Cuma günü Venedik’teki Ocean Space müzesinde ücretsiz bir albüm konseri düzenleyecek. Ayrıca İkilinin müziği 7 Mayıs – 30 Haziran tarihleri ​​arasında müzede bir ses enstalasyonu olarak sergilenecek.

Consequenceofsound.net