22 Haziran 1971’de yayına sürülen, Joni Mitchell’in tüm zamanların en ikonik albümlerinden “Blue” 50 yaşına girdi.

Bu yıl dönümünü taçlandırmak için kapsamlı bir sunumun hazırlığı yapılırken tüm bunların öncesinde Mitchell bugün yeni bir dijital EP paylaşarak kutlamaları hareketlendiriyor.

“Blue 50 (Demos & Outtakes)” isimli kısaçalar daha önce yayımlanmamış özel kayıtları içeriyor.

“A Case of You” ve “California”nın kulağa oldukça sade gelen demolarını ve “River”ın Fransız kornolarını kullanan alternatif bir versiyonunu içeren albümde başlangıçta Blue’da yer alması gereken ancak 1996’da bir en iyi hit derlemesine kadar gün yüzüne çıkmamış olan “Urge for Going”in erken bir kaydı da var.

Dahası dijital EP, Mitchell’in daha önce canlı olarak çaldığı ancak şimdiye kadar resmi olarak yayımlanmayan “Hunter” şarkısının stüdyo kaydıyla da önem arz ediyor.

“Blue 50 (Demos & Outtakes)”de bulunan her şarkı aynı zamanda yakında çıkacak olan “Joni Mitchell Archives Vol. 2: Reprise Years (1968-1971)” koleksiyon setinde de yer alacak.

Song to a Seagull (1968), Clouds (1969), Ladies of the Canyon (1970) ve Blue (1971) olmak üzere Mitchell’in ilk dört albümünü içeren ve geçen sonbaharda yayımlanan “The Early Years (1963-1967)” arşiv serisinin devamı olan set, kendi bütünlüğü içinde yeniden düzenlenen plak basımlarını da içerecek ve Rhino aracılığıyla 29 Ekim’de dinleyiciyle buluşacak.