Jeremy Deller, Arsenal’in Emirates stadyumu için yeni eserler yaratıyor: Back of the net

Futbolseverler ve sanatseverler, Arsenal futbol kulübüne ev sahipliği yapan kuzey Londra’daki Emirates stadyumunun dış cephesini süsleyecek olan iddialı yeni bir çalışma serisini şüphesiz ki memnuniyetle karşılayacaklar. Sekiz çalışmadan oluşan seri, sanatçı Jeremy Deller’in tasarımlarını içerecek ve kulübün 137 yıllık geçmişinden, çeşitli oyun ve taraftar temsillerinden yararlanacak.

100’den fazla Arsenal taraftarından oluşan bir grupla birlikte çalışacak Turner ödüllü Deller, sanatçı Reuben Dangoor ve grafik tasarımcı David Rudnick, Nisan 2022’de başlayan bir dizi görüşme esnasında tasarım sürecini yönetti.

Sipariş edilen parçalar arasında Arsenal’in manşetlere çıkan iki zaferini vurgulayan Invincible yer alıyor: 2006/07’de Şampiyonlar Ligi’ni kazanan kadınlar takımı ve 2003/04’te erkeklerde her şeyin kazanıldığı Premier Lig sezonu. Organizatörler, Deller tarafından hazırlanan Eighteen Eighty Six’in “Arsenal’in, kulübün Woolwich’teki kuruluş yılından 1913’te kuzey Londra’ya taşınmasına kadar sürekli ilerleme arayışını” sembolize ettiğini söylüyor.

Deller yaptığı açıklamada, “Nihai sanat eseri, Arsenal dünyasındaki pek çok kişinin ortak çalışmasının ve sıkı çalışmasının bir ürünü ve kuzey Londra’nın bu ikonik köşesinin zengin tarihine başka bir katman ekliyor,” diyor. Montaj çalışmaları bugün (12 Ocak) başlayacak ve önümüzdeki haftalarda tamamlanacak tasarımların sergisi 12-14 Ocak tarihleri arasında Islington’daki Candid Arts Trust’ta yapılacak.

bbc.com

tr_TRTurkish