Japon yemek kültürünün “inceliği” bir koleksiyona dönüştü

Yuki Tatsumi, bir restoranda bir garson olarak çalışıyordu; bir gün bir masayı temizlerken, bir müşterinin kâğıt bıçak kılıfını karmaşık bir şekilde katladığını ve geride bıraktığını fark etti. Japonya’nın bahşiş verme kültürü yok ama Tatsumi, müşterinin yaptığının takdirini göstermek için bir nevi gizli, bilinçaltı bir yöntem olduğunu düşünüyordu. Dikkatini vermeye başladı ve tabii ki diğer müşterilerin de aynı şeyi yaptığını gördü. Tatsumi, sonunda “Japanese Tip” adlı sanat projesini gerçekleştirmesine yol açan bu “ipuçlarını” toplamaya başladı.

2012’den bu yana, Tatsumi sadece kendi ipuçlarını toplamakla kalmadı, Japonya’nın her yerindeki restoranlara kadar ulaştı ve konseptini geliştirmek için onlardan destek istedi. Yanıt çok büyük oldu. Karanlık ve çirkin gelen, karmaşık ve detaylandırılmış 13.000’in üzerinde kâğıt heykeli toplanıyor. Sonunda; 13 binin üzerinde kâğıt heykeli topladı.

Bu ayın başlarında Tatsumi Tokyo’da bir sergi açtı ve Japonya’nın dört bir yanından 80 binin üzerinde birbirinden ilginç heykellerini sergiledi.

thisisclossalart.com

tr_TRTurkish