Seksenli yıllar metal söylemin yıldızının parladığı ve kıvamı sertleşen rock tavrının kalkınma hamlesini yaşadığı dönemlerdi. Bu süreç içerisinde ışıldayan gitaristlerle tanışmamız da kaçınılmazdı doğrusu. İsmini sert müzik kitaplarına yazdıracak önemli toplulukları parmak uçlarında taşıyan birçok gitaristin yanı sıra, solo albümleriyle çıkışlarını yapan virtüöz seviyesindeki isimler de bu kadrajın genişlemesini, fotoğrafın zenginleşmesini sağladılar.

Bu büyüleyici gitaristlerin en önemlilerinden biri de hiç kuşkusuz Joe Satriani idi. 1986 yılında “Not Of This Earth” ile belli ki kopacak fırtınaların işaretini veriyordu. Bu albümü “Surfing With The Alien” ve “Flying In A Blue Dream” gibi iki şaheser ile üçlüye tamamlayıp topu doksanlara yuvarladığında efsane mertebesine yerleşmişti bile.

Günümüze geldiğimizde ise görüyoruz ki “What Happens Next” 16. Satriani albümü olarak geçiyor kayıtlara.

Devasa gitaristlik kariyerine her daim kalburüstü albümler ve ders niteliğinde şarkılar sığdıran üstat, bu kez de “bir Satriani albümü nasıl olmalı?” sorusunun yanıtlarıyla çıkıyor karşımıza. Üstelik albümde kendisine eşlik eden iki efsane müzisyenle birlikte. Deep Purple’dan tanıdığımız Glenn Hughes bas gitarda yer alırken, Chickenfoot’tan da mesai arkadaşı olan Red Hot Chili Peppers davulcusu Chad Smith de vurmalılarda albüme katkıda bulunuyor.

Öncelikle, son dönem Satriani albümleri sizde iz bıraktıysa “What Happens Next” için de olumlu hisler beslemeniz kuvvetle muhtemel.

Bir sanatçı daha ne üretsin derken her defa üretkenliğini arttıran hatta üzerine birçok ayrıntı katmaya devam eden isimlerin başında yer aldığını görürüz Satriani’nin. “Ne yapsa dinlenir” basmakalıbı çerçevesine sığmayıp, olması gerektiği yerde, olması gerektiği gibi dinleyiciyi yakalayan, kurduğu dünyada gezintiye çıkarıp tekrar buluşuncaya dek aldığı yere geri bırakan şarkılar evreninde bir yolculuk onun sunduğu.

İşte bu tam da ustaların dünyası olsa gerek dedirterek,“Energy“, “Thunder High On The Mountain”, “Cherry Blossoms”, “Righteous”, “Smooth Soul”. Belli ki albümden öne çıkan şarkılar olmalılar ki epey bir müddet dinleyenin zihninde kamp kurmalarına şaşırmamalı.

Yeni bir şeyler duymak bir yana sapasağlam şarkılar, pürüzsüz ve akıcı tekniği, iyi kompozisyonlar ve enstrümanla cümle kurmaktaki örnek detaylar için bile “What Happens Next”in  koleksiyonlarda yerini almaya değer bir işçiliğe sahip olduğu şüphe götürmüyor.

Rock ve gitar müziğiyle alakalı herkesin hayatında Satriani’nin muhakkak farklı bir yeri vardır. Bu yerin tanımını, müzisyenlik, gitaristlik, ustalık, ilham kaynağı olmak, üretkenlik, “ustaların hocası, hocaların ustası” rütbesiyle yetiştirdiği birçok müzisyen ve dolayısıyla yaşamlarımıza katkısının kuşkusuzluğunu düşünüp bir soru haline getirsek,

Eminim ki şuna yakın tereddütsüz ve sade bir cevap gelecektir “iyi ki varsın Joe Satriani”.

kapak fotosu: Larry Dimarzio