İtalyan sanatçı Giuseppe Penone, düşündürücü heykelleri ve yerleştirme sanatıyla onlarca yıldır insan ve doğa arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Çoğu zaman bu, bağlantıyı tasvir etmek için kendi parçalarını ağaç gibi organik nesnelerle birleştirmesi anlamına geliyor.

1968’de 21 yaşında olan Penone, Alpi Marittime adlı bir seride ahşap, metal ve alçı dahil çeşitli malzemelerle deneyler yaptı. O sırada evinin yakınındaki ormanda, Continuerà a crescere tranne che in quel punto adını verdiği bir ağaca elini çelik bir kalıpla yerleştirdi. Ağaç, 2003 yılında kaldırılıncaya kadar oyulmuş elin etrafında onlarca yıl büyümeye zorlandı. Penone, “Ormanın nefes aldığını hissediyorum ve ahşabın yavaş ve amansız büyümesini duyuyorum. Nefesimi çevremdeki yeşil dünya ile eşleştiriyorum. Ağacın gövdeye yaslanmış elimin etrafındaki akışını hissediyorum,” dedi.

Ağaçlar ve diğer doğal malzemeler, sanatçının külliyatında ana tema olmaya devam ediyor. Penone’nin son sergilerinden biri 2013’te Versailles’da gerçekleşti. Orada, peyzajla bir diyalog oluşturmak için bahçelere 20 heykel yerleştirdi.

mymodernmet.com