İtalyan korku efsanesi Dario Argento’nun dükkanının bodrum katında uğursuz bir müze-zindan gizleniyor

Roma’nın lüks Prati semtinde, İtalyan sinemasının karanlık yanını sergileyen bir yeraltı zindanıyla birlikte uğursuz bir korku mabedi gizleniyor.

1989 yılında kurulan Profondo Rosso, küçük bir korku hatırası dükkanından çok daha fazlası. Her şeyden önce, sahibi Dario Argento; Suspiria (1977) ve Deep Red (1975) gibi göz kamaştırıcı, kanlı, merak uyandırıcı eserleriyle tanınan giallo efsanesi.

Mağaza filmografisinde az bilenen bazı düşük bütçeli bilim kurgu ve korku filminin yanı sıra Godzilla’nın (şaka amaçlı olarak Cozzilla olarak adlandırılmıştır)1977’de İtalya’da yeniden gösterime giren filmleri de olan başka bir İtalyan yönetmen Luigi Cozzi tarafından yönetiliyor. Cozzi aynı zamanda Four Flies on Gray Velvet (1971) filminin ortak yazarı ve Phenomena (1985) filminin SFX sanatçısı olarak tanınan Argento ile de çalıştı.

Mağazanın içine adım attığınızda kendinizi adeta bir Cadılar Bayramı kasabasında bulacaksınız; fenerler, kafatasları, kitsch plastik palyaçolar ve eski evrensel canavarların yanı sıra kitap ve DVD’lerle dolu raflar, devasa bir Nadir B-filmleri, ucuz dergiler, Stephen King romanları ve Argento’nun filmlerinin senaryoları ve kitaplarının yapımı gibi Profondo Rosso’nun kendi yayınlarından oluşan bir koleksiyon.

Yeterince cesursanız (rolü ara sıra Cozzi’ye giden) dükkan sahibine sorabilir ve 5 avroluk bir giriş ücreti ödeyerek Argento’nun ürkütücü dünyasının gizli müzesi olan, ekranda kullanılan film aksesuarlarıyla dolu karanlık zindana sarmal merdivenlerden inebilirsiniz.

Burada Demons (1985) filmindeki ele geçirilmiş kızla ve Phenomena (1985) filmindeki tüyler ürpertici çocukla karşılaşacaksınız. Ayrıca The Cat o’ Nine Tails (1971), Opera (1987), The Church (1989) ve daha fazlasından orijinal aksesuarlar da burada sergileniyor ve bunlara ürkütücü bir şekilde aydınlatılmış salonda yankılanan kanlı cinayet çığlıkları eşlik ediyor.

görseller

atlasobscura

tr_TRTurkish