İstanbul Modern’de “Almanya’dan Yepyeni Filmler”

Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisi Goethe-Institut Istanbul ve İstanbul Modern Sinema işbirliğiyle bu yıl onuncu kez düzenleniyor.

Bu yıl onuncu defa düzenlenen “Almanya’dan Yepyeni Filmler” seçkisi, “On Yıllar” teması ile İstanbul Modern Sinema’da. Seçkideki filmlerin 20. yüzyıl tarihinden farklı on yıllara denk düşüyor olması programın adının da esin kaynağı olurken, programda “Quiberon’da 3 Gün” ve “Hitler’in Hollywood’u” gibi yapımlar var.

İstanbul Modern Sinema, çağdaş Polonya filmlerinden seçkiler sunmasının ardından seyircileri bu kez Almanya yapımı filmlerle buluşturuyor.

Goethe-Institut Istanbul ve İstanbul Modern Sinema işbirliğiyle bu yıl onuncu kez düzenlenecek “Almanya’dan Yepyeni Filmler” gösterimleri bugün başlıyor.

11 Kasım’a dek sürecek gösterimlerin bu seneki teması “On Yıllar”.

Bu sene seçkide yer verilen yeni filmler, 1920’lerden bu yana uzanan bir tarihsel süreç çıkarıyor.

Kurmaca filmlerin ve belgesellerin yer aldığı programda birçok dikkat çekici yapım var.

Bu sene Berlinale’de Altın Ayı için yarışan ve Alman Film Ödülleri’nde tam 7 dalda zafer yaşayan Quiberon’da 3 Gün (3 Tage in Quiberon), programın açılış filmi olacak.

Nazi döneminde Almanya’da çekilen propaganda filmlerinin bir analizi olan Hitler’in Hollywood’u (Hitlers Hollywood) da “Almanya’dan Yepyeni Filmler” programının merak uyandıran filmlerinden biri.

Programın tamamı şöyle:

tr_TRTurkish