Işık enstalasyonları, interaktif ışık şovları, performanslar ve atölye çalışmalarının yapılacağı festival, 2,2 milyon dolara mal oldu. Açılışta, üç kadından oluşan performans grubu WIFE, çeşitli nesnelerin üzerine yansıttıkları animasyonlar ve giydikleri farklı kostümlerle izleyenlere teatral bir şov sergiledi.
Eserler, 29 Kasıma kadar ücretsiz gezilebilecek.

Zorlu Center’daki açılışa katılan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, İstanbul’un görselliğini oluşturmak için en önemli şeyin kültür ve sanat olduğunu belirterek, “Beşiktaş’tan İstanbul’a İstanbul’dan Türkiye’ye vermemiz gereken çok mesaj var. İşte bunun için kültür ve sanatın farklı farklı yorumlarını Beşiktaş’tan aktarmak için en önemli aracın festivaller olduğuna inandık” dedi.

“İstanbul Beşiktaş, Beşiktaş İstanbul’un kalbi” şeklinde bir sloganları olduğunu söyleyen Hazinedar, “Beşiktaş’tan vereceğimiz en güçlü mesaj festivallerdi. Beşiktaş’ı festivaller şehri yapacağız diye yola çıktık” ifadelerini kullandı.

Zorlu Gayrimenkul Grubu Başkanı Mesut Pektaş, bir ilke daha imza attıklarını dile getirerek, “Işık Festivalleri, dünyaya baktığımızda genel olarak, yerel yönetimlerin ev sahipliğinde gerçekleştirilen güzel aktiviteler ve etkinliklerdir. Aynı zamanda, şehirlerin marka değerini yükseltmek üzere, şehirlerin uluslararası turizmden aldığı payları yükseltmek üzere yapılan gayretlerdir” diye konuştu.

Türkiye’ye en iyileri katmaya gayret ettiklerini söyleyen Pektaş, bu yıl ilki gerçekleştiririlen festivali, diğer belediyelerin katılımı ya da ev sahipliğiyle şehrin tamamına yayacak şekilde devam etmeyi düşündüklerini ifade etti.