Avustralyalı besteci, söz yazarı ve ozan ekolünün çağımız adına en mühim sembollerinden Nick Cave bir kez daha İstanbul’a teşrif ediyor.

Günümüze değin yirminin üzerinde albüm, birbirinden önemli konser kaydı ve sayısız unutulmaz şarkı yayımlayan Cave 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında İstanbul’da olacak.

Grubu Nick Cave And The Bad Seeds ile müzik türlerinin kökenlerine yaptıkları yolculuk ile yayımladığı önemli albümler ve nevi şahsına münhasır sahne performanslarıyla adından sıklıkla söz ettiren Cave’in bu özel konseri şüphesiz çok konuşulacaktır.

Gerçek adıyla ‘Nicholas Edward Cave’ 80’lerin başından bu yana başta punk, pop-rock türleri olmak üzere ama özellikle de çok iyi bir anlatıcı olmasıyla müzik dünyasının önemli kişiliklerinden biri olarak kendine saygın bir yer edindi. 80’li yılların ikinci yarısı itibarıyla inşa etmeye başladığı müzikal yapısı esasen 90’ların ortasında “Do You Love Me?”, Kylie Minogue ile “Where The Wild Roses Grow” ve  PJ Harvey ile seslendirdikleri “Henry Lee” parçalarıyla zirve seviyesine ulaşmış oldu.

En son 2004 yılında İstanbul’a gelip Harbiye, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde nefis bir konser veren Cave, on dört sene sonra fantastik dünyasını, şarkılarının taşıdığı hüzün ve hırçınlığı yeniden İstanbullu dinleyiciyle paylaşacak.

Oğlunun acı kaybı sonrası 2016’nın Eylül ayında yayımladığı belki de en kederli albümlerinden biri olan “Skeleton Tree”yi piyasaya süren Cave en önemli iş birlikçilerinden Warren Ellis ile birçok film müziğine imza atmayı da sürdürüyor.

Konsere gidebileceklere ne mutlu derken, gidemeyecekler için internet başında bir avuntu mesaisi olabilecek 5 unutulmaz Nick Cave şarkısını paylaşmak istedik.