Iron Maiden Yeni Albümü “Senjutsu”yu Duyurdu

Metal sahnesinin efsanevi gruplarından Iron Maiden, “Senjutsu” isimli 17. stüdyo albümünü duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde çıkış şarkısı “The Writing on the Wall” ile yeni albüm heyecanını iyiden iyiye hissettiğimiz 10 şarkılık çalışma BMG aracılığıyla 3 Eylül’de dinleyiciyle buluşacak.

“Senjutsu”, grubun 2015 tarihli “The Book of Souls”un ardından, altı yıl aradan sonraki ilk albümü olacak.

Yeni albümün şarkı listesine göz attığımızda yalnızca üç şarkının yedi dakikadan kısa sürede olduğu dikkat çekerken, on parçanın toplamı seksen dakikayı aşan süresiyle fiziksel olarak üçlü vinil veya çift CD sürümü olarak sunulacak.

“Senjutsu”nun teması, Japonca’dan “taktikler ve strateji” olarak çevrilen başlık ile Doğu kültüründen esinlenirken, grubun ünlü maskotu Eddie, Mark Wilkinson imzalı albüm kapağında ve “The Writing on the Wall”ın animasyon videosunda görüldüğü gibi bir samuray karakteri olarak çıkıyor karşımıza.

Paris’te kaydedilen albümün ortak yapımcılığını Kevin Shirley ve kurucu Maiden basçısı Steve Harris üstlenirken Harris, “Buranın çok rahat bir havası olduğu için tekrar Fransa’daki Guillaume Tell Studio’da kayıt yapmayı seçtik, Oradaki kurulum, ihtiyaçlarımız için mükemmel; bina eskiden sinemaydı ve gerçekten yüksek bir tavana sahip olduğu için harika bir akustik ses var” diyor ve ekliyor,

Bu albümü The Book of Souls’da yaptığımız gibi kaydettik, bir şarkı yazıp prova yaptık ve daha sonra her şey zihnimizde tazeyken hemen bir araya getirdik. Bu albümde çok karmaşık şarkılar var ve onları tam istediğimiz gibi elde etmek için çok uğraştık, bu yüzden süreç bazen çok zorluydu, ancak Kevin grubun özünü yakalamakta harika ve bence bu çabaya değdi! Sonuçtan çok gurur duyuyorum ve hayranların bunu duymasını sabırsızlıkla bekliyorum.”

Grubun mikrofon başındaki kudreti Bruce Dickinson ise şunları ekliyor: “Hepimiz bu albüm için gerçekten çok heyecanlıyız. 2019’un başlarında ‘Legacy’ turnesine bir ara vererek kaydettik böylece turnemizi en üst düzeye çıkarabildik, ancak yayınlanmadan önce harika bir albüm resmi ve video olarak özel bir şey hazırlamak için hala uzun bir hazırlık dönemimiz vardı. Tabii ki, pandemi işleri daha da geciktirdi – en iyi planlar için çok fazla – yoksa bu ‘stratejiler’ mi olmalı!? Şarkılar çok çeşitli ve bazıları oldukça uzun. Ayrıca kulağa her zamanki tarzımızdan oldukça farklı gelen bir veya iki şarkı var ve MAIDEN hayranlarının şaşıracağını düşünüyorum – iyi bir şekilde, umarım!”

Yeni Iron Maiden albümü “Senjutsu”nun kapak görseli, şarkı listesi ve albümün çıkış şarkısı “The Writing on the Wall” videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Iron Maiden “Senjutsu” şarkı listesi:

  • 01. Senjutsu (8:20) (Smith/Harris)
  • 02. Stratego (4:59) (Gers/Harris)
  • 03. The Writing On The Wall (6:13) (Smith/Dickinson)
  • 04. Lost In A Lost World (9:31) (Harris)
  • 05. Days Of Future Past (4:03) (Smith/Dickinson)
  • 06. The Time Machine (7:09) (Gers/Harris)
  • 07. Darkest Hour (7:20) (Smith/Dickinson)
  • 08. Death Of The Celts (10:20) (Harris)
  • 09. The Parchment (12:39) (Harris)
  • 10. Hell On Earth (11:19) (Harris)
tr_TRTurkish