Alman otomasyon uzmanı Festo, gerçekçi bir biyonik kol hareketi oluşturmak için pnömatik robotiği yapay zekâ ile birleştiriyor. Silikon bir deri tabakasıyla kaplı hafif biyonik yumuşak el, bir insan elinin hareketini taklit etmek için, birlikte çalışan esnek bir örme malzemeden yapılmış bağlantılı körük tarzı hava odalarından oluşuyor.

İnsan elinden farklı olarak, biyonik kolda kemikler yerine, yüksek mukavemetli elastik ipliklerden örülmüş özel bir 3B tekstil kaplamadan yapılmış parmaklara körükler yerleştiriliyor. Hava, lastik tüpler vasıtasıyla haznelerin içine ve dışına pompalanıyor ve haznelerden biri şişirildiğinde ya da söndürüldüğünde, parmağın açılmasını ya da kapanmasını sağlayacak şekilde belirli bir yönde bükülüyor.

Eylemsiz sensörler, odanın arasındaki bağlantı noktalarına yerleştiriliyor. Ayrıca her birinin alt kısmında dokunsal bir sensör bulunuyor. Bu da, elin, tuttuğu nesneleri, o nesnenin uyguladığı baskıyla hissetmesini sağlıyor. Tüm iletişimler, elin dorsumunda bulunan bir ana kart üzerinden gerçekleştiriliyor.

pneumatic robotic arm gives you a hand with a soft 'human’ touch bionicsofthand
pneumatic robotic arm gives you a hand with a soft 'human’ touch bionicsofthand

designboom.com