Yeni bir çalışmada, araştırmacılar, yaşlı insanlar gençlere göre biyolojik çeşitliliğin kaybolması gibi çevresel değişiklikleri daha çok fark ettiğini ortaya koydu. Yaşlı insanlar, neyin ‘normal’ olarak kabul edilmesi gerektiği konusunda genç nesillere danışmanlık yapmazsa bu, geri dönüşü olmayan çevresel değişikliklerin fark edilmeyeceği anlamına gelebilir.

Araştırmacılar, son on yılda Birleşik Krallık’taki kuş popülasyonlarına ilişkin kamuoyu algısını ölçmek için büyük ölçekli çevrimiçi anketler yaptılar ve bu sayede insanların çevresel değişiklikleri fark etme yeteneğini değerlendirmelerini sağladı. Katılımcılara, İngiltere’deki 10 kuş türünün 18 yaşında oldukları zamana kıyasla ne kadar yaygın olduğunu düşündükleri soruldu.

Sonuçlar, eski nesillerin yaşamları boyunca nüfus değişikliklerini doğru bir şekilde yargılama ve hangi türlerin acil olarak korunmaya ihtiyaç duyduğunu ayırt etme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösterdi.

Odak noktası yalnızca son değişikliklerse çevresel değişiklikler olduğundan daha küçük görünebilir. Londra Zooloji Derneği ve Royal Holloway, Londra Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bunun ‘Değişen Temel Sendromu’ (SBS) olarak bilinen bir fenomenden kaynaklandığını söylüyor. Örneğin, büyürken bahçenizin etrafında kuşları nadiren gördüyseniz onları her gün gören birine kıyasla değişimin daha az farkındasınızdır.

Gençlerin SBS’nin üstesinden gelmesinin en iyi yolu doğa yürüyüşlerine çıkmak, ormanda kamp yapmak veya nehir kenarında yürüyüş yapmak gibi doğayı deneyimlemeyi sağlayacak etkinlikler. Bir diğeri ise bu konuda yapılan çalışmalarda gönüllü olmak.

kaynak