Boğaç Gökmen

ABD’li şarkıcı, oyuncu, söz ve şarkı yazarı Johanna Warren henüz dumanı tütmekte olan yeni albümü “Chaotic Good” ile huzurlarınızda.

St. Petersburg, Florida’da dünyaya gelen Warren, on üç yaşında gitar öğrenmeye başlayıp lise çağlarında beste yapmaya başlar ve tiyatro oyunlarında sahne alıp deneysel filmlerde hem yazar hem de oyuncu olarak yer alır.

Üniversite döneminde müzik ateşi iyiden iyiye alevlenen Warren, indie folk grubu “Sticklips”i kurar. Grup, 2012’de dağılana dek iki albüm yayımlar.

2012’de bir yıl boyunca Iron & Wine ile geri vokalist olarak turladıktan sonra ilk solo albümü “Fates”i 2013’te piyasaya sürer. 2015 tarihli ikinci albümü “numun” ise birçok yıl sonu listesi ve bilhassa da ‘Keşfedilmesi Gereken Sanatçı’ önerilerinde boy gösterir.

Bunu, 2016 ve 2018 yıllarında piyasaya sürülen ve yine övgülerden nasibini alan “Gemini I” ve “Gemini II” isimli iki tematik kardeş albüm izler.

Günümüze geldiğimizde ise yeni albümüyle de yenilikçi, kendi imzasını çok uzaklardan tanıyacağımız, derinlerden yükselen şarkılarla karşımıza çıkıyor Warren. Albüm, çarpıcı kurgusu, zaman zaman tüyleri diken diken eden ince öfke patlamaları ve akustik dinginliği bir arada tutan kusursuza yakın bir sadelikle servis ediliyor.

“Chaotic Good” isminin hakkını verircesine albümün kılcallarında dolanan huzur ve öfke dengesinin hassas ayarını ustalıkla ayarlıyor Warren. Bir yanıyla da ilham verici bir kapı da ayarlıyor ki durup dururken kendinizi bambaşka bir boyutta hayal ederken bulabilirsiniz.

Elinize en yakındaki kalem kâğıdı almak ya da gitarı kılıfından çıkartmak için albümün 37 dakikalık süresinin tamamlanmasını bekleyemeyeceğinizi göreceksiniz.

“Twisted” ve “Faking Amnesia” gibi albümün erişim alanını hayli genişleten, duygu dolaşımı çağlayana dönüşen şarkıların varlığı da cabası. Tabii ki “Only The Truth”, “Hole in the Wall” ve “Bed of Nails” gibi gökyüzünde süzülen, “Rose Potion” gibi Joni Mitchell esintili ve “Part of It” gibi nefis akustik düzenlemeleriyle öne çıkan şarkıların izinde iştah kabartan bir albüme davetlisiniz.

Kapak Fotoğrafı: Shervin Lainez