Liverpool’un soylulaştırmaya verdiği son kayıp bağımsız radyo istasyonu Melodic Distraction (M.D.) oldu. Mekandan çıkmaya zorlanan istasyon, yeni bir yer inşa edebilmek için hem Kickstarter’a başvurdu hem de çok havalı bir reklam ögesi kullandı.

Grafik sanatçısı ve illüstratör Neil Keating, MD için Liverpool’un gelişen müzik sahnesini, çalışmalarını tanımlayan nostaljik ve çizgi roman hissiyle dolu sıra dışı bir rehber tasarladı.

“Resimli bir haritanın, şehirdeki en sevdiğimiz bağımsız etkin noktalarının tümünü sergilemek için gerçekten harika bir yol olacağına karar verdik. En sevdiğimiz plak dükkanlarından, bağımsız kafelerden, küçük birahanelerden, barlara ve hatta konser verilen depo alanlarına kadar.”

“Harita bir dergiye kondu ve insanların evlerinde duvarlarına asmaları için şehrin dört bir yanındaki mekanlara gönderildi. İnsanlardan ipuçları almak için haritadaki belirli yerleri ziyaret etmek zorunda kaldıkları bir hazine haritası yarışması bile düzenledik ; bunun hem bağımsız hem de yaratıcı topluluğa destek sağlamanın ve onlara sahip olduklarını geri vermenin harika bir yolu olduğunu gördük. “

“En önemlisi, istasyonun geleceğini güvence altına almak ve Liverpool’un müzik sahnesi için kalıcı bir merkez oluşturmakla ilgili. İlk başta Baltık’taki yerlerinin tehdit altında olduğunu duymak oldukça moral bozucuydu, ancak yeni yerler için önerileri dinledikten sonra Kampanya beni çok heyecanlandırdı. Onlara yolculuklarını gösteren resimli bir dergi ve tişörtler tasarlamamı istediklerinde tabii ki evet demek zorunda kaldım. “

Melodic Distraction Kickstarter kampanyası 17 Aralık’a kadar devam edecek.

Neil Keating at work
Neal Keating çalışırken

creativeboom.com