İklim değişikliğine dikkat çeken yüzen okul tasarımı

NLÉ,  Kunlé Adeyemi liderliğindeki mimari, tasarım ve şehircilik pratiği olan Makoko Yüzen Okulu’nun dördüncü prototipini ve üçüncü iterasyonunu gün yüzüne çıkardı.

İlk olarak 2013’te sunulan ve 2016 Venedik Bienali için yeniden başlatılan proje, kentleşme ve iklim değişikliğinin zorluklarını ve fırsatlarını araştıran, su için yapılmış, kendi kendini inşa eden prefabrik bir sistem.

NLÉ’nin ‘MFS IIIx3’ başlıklı tasarımın üçüncü iterasyonu, Çin’in Sichuan eyaletinde bulunan Chengdu’daki Jincheng gölünde yer alıyor. 2.200 yıllık site, MÖ 256’da inşa edilen ve bugün hala kullanılmakta olan bir sulama sisteminin ürünü. Göl, bölgeyi sel ve kuraklıktan koruyor ve Çin’in en verimli ve ekonomik olarak en gelişmiş şehir ve tarım alanlarından biri olmasını sağlıyor.

Önceki iterasyonlarda olduğu gibi, MFS IIIx3 suyla kadim ilişkiyi çağdaş bir yorumla keşfediyor. Fanmate ve KRJS ile işbirliğiyle geliştirilen tasarımın, farklı boyutlarda üç yüzer yapıdan oluşuyor: Küçük, orta ve büyük. Ahşap ve bölgeden elde edilen bambudan inşa edilen bu üç yapı, ortak bir plaza etrafında kümelenmiş bir açık hava konser salonu, kapalı bir sergi alanı ve küçük bir bilgi merkezinden oluşuyor.

 

 

 

designboom.com

tr_TRTurkish