Geçtiğimiz hafta küresel iklim eylemi konusunda Berlin ve Brüksel iki üst düzey toplantıya ev sahipliği yaptı.

9. Petersberg İklim Diyalogu için, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 35 ülkeden bakan ve temsilciler Berlin’de buluştu.

Petersberg’de Paris Anlaşması’nın somut adımlarla etkin bir biçimde uygulanması için taahhütlerini yenileyen ülkeler, yıl sonunda düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda anlaşmanın uygulama kurallarının oluşturulması hakkında görüş birliğine vardılar.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP 24) Polonya Katowice’de düzenlenecek.

Toplantıda Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2020 yılına kadar kamu iklim finansmanını 2 katına çıkarmaya ve Yeşil İklim Fonu’nu desteklemeye devam edeceği sözünü verdi.

Almanya, gelişmiş ülkelerin Yeşil İklim Fonu’nu doldurmaya devam etmesi ve 2020 yılına kadar yıllık 100 milyar dolar kaynağın oluşması için çaba gösterecek.

Ayrıca, COP 24 Başkanı Michal Kurtykay ve Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de COP24’te Paris Anlaşması Kural Kitabı sürecinin başarı ile tamamlanacağının teminatını verdi.

Hedef büyütün çağrısı

20-21 Haziran’da Brüksel’de düzenlenen İklim Eylemi için Bakanlar Buluşması’na ise Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, Almanya, Meksika, Rusya, Avustralya, ABD, AB ve Çin gibi 36 ülkeden üst düzey temsilcileri ve bakanları katıldı.

Aralarında Almanya, Norveç, Meksika ve Şili’nin bulunduğu 23 ülke Deklarasyon yayınlayarak, 2050 sonrası sıfır emisyon için 2050 stratejilerini en kısa sürede yayınlayacaklarını açıkladılar.

Marshall Adaları Cumhurbaşkanı Hilda Heine, iklim değişikliği ile mücadelede 2020 itibariyle ülkelerin iklim eylemlerinde hedef büyütmeye çağırdı.

(Yeşil Gazete)