İDSO DenizBank konserini, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın daimî şefi Ender Sakpınar yönetecek

İDSO DenizBank Konserleri’nde Nisan Ayının İkinci Konseri; İstanbul AKM’de

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ’NDE BU HAFTA; PİYANO SANATÇISI CAN ÇAKMUR SAHNE ALACAK

8 Nisan 2022 Cuma akşamı saat 20.30’da İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’ndagerçekleştirilecek İDSO DenizBank konserini, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın daimî şefi Ender Sakpınar yönetecek. 2017 yılında Uluslararası İskoç Piyano yarışmasında ve 2018 yılında Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nda birinci olan, Fazıl Say’ın “Olağanüstü piyanist” olarak nitelendirdiği, dünya çapındaki genç piyanistlerimizden Can Çakmur dinleyicilerle buluşacak.

Piyanonun Parlayan Yıldızlarından Genç ve Başarılı Piyanist: Can Çakmur

Uluslararası tanınırlığa ulaşan genç piyanistlerimizden Can Çakmur, Güher ve Süher Pekinel’in öncülüğünde 12 yıldır devam eden, farklı enstrüman gruplarında seçilen olağanüstü genç yeteneklerin dünya standartlarında kariyer yapabilmeleri için desteklendiği, ‘Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler’ projesi içerisinde yer alıyor. Sascha Goetzel yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile 43. İstanbul Müzik Festivali’nin açılışında sahne alan ve birçok önemli festivale katılan sanatçı, 47. İstanbul Müzik Festivali’nde Aydın Gün Destek Ödülü’ne de layık görüldü.

Çakmur, eğitimine Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da Grigory Gruzman ve Belçika’da Diane Andersen ile devam ediyor. Sanatçının bugüne kadar çalıştığı şefler arasında Thomas Søndergård, Ken Takaseki, Gürer Aykal ve Ender Sakpınar bulunuyor.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri bu hafta sanatseverlere; Fransız bestecilerin piyano literatürüne kattıkları değerli eserler arasından bir seçki sunacak. Gabriel Fauré’nin bale eseri olarak da sahnelenen, koro ve hatta bando için düzenlenen “Pavane” adlı eseriyle başlayacak konserin ardından 20.yy’ın en önemli isimlerinden biri olan Fransız besteci ve piyanist Maurice Ravel’in ünlü Barok Dönem bestecisine ithâf ettiği “Couperin’in Mezarı” adlı piyano eseri seslendirilecek. Ravel’in, bugün hala piyano repertuarının en çok çalınan ve sevilen eserlerinden olmasının yanı sıra bestecinin en önemli eserleri arasında gösterilen, yazdığı tek piyano konçertosu olan “Sol Majör Piyano Konçertosu” da dinleyicilerle buluşacak.

Program:

  • Gabriel Fauré,  “Pavane Op.50”
  • Maurice Ravel, “Couperin’in Mezarı”
  • Maurice Ravel, “Piyano Konçertosu Sol Majör”

İDSO konser biletleri www.biletinial.com’dan temin edilebilir.

Temeli 189 yıl önce 1827’de Donizetti Paşa’nın kurduğu Mızika-i Humayun Orkestrası’na dayanan İstanbul Belediyesi Şehir Orkestrası, besteci Cemal Reşit Rey yönetiminde 1945 yılında kuruldu. 1972 yılında ise Kültür Bakanlığı’na bağlanarak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası adını aldı. İstanbul’un müzik yaşamında önemli bir yeri olan İDSO, Orkestra şefi Prof. G.E. Lessing ve müdür Mükerrem Berk döneminde düzenli konserler vermeye başladı. Dünyaca ünlü yerli ve yabancı solistlere eşlik eden İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, yurt içi turnelerin yanı sıra Türk sanat ve kültürünü yurt dışında da başarıyla temsil etti. İstanbul, Ankara, Bratislava ve Patras uluslararası festivallerinde konserler gerçekleştirdi. İspanya, İtalya, Yugoslavya, Çekoslovakya, Avusturya, Yunanistan ve ABD’nin Memphis kentinde açılan “Muhteşem Süleyman” sergisinde konserler verdi. Münih’te “Europa Musicale” Festivali’nde ve Yunanistan’da Atina Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti. Bulgaristan’a yapılan 15 günlük turnenin yanı sıra, Japonya’ya Asya Orkestralar Haftası’nın açılış konserini vermek üzere davet edildi ve büyük başarı kazandı. Mısır’ın Kahire ve İskenderiye kentlerindeki konserleriyle de büyük takdir alan İDSO, ayrıca Almanya İspanya ve İtalya turnelerini, 2017 yılının Haziran ayı içerisinde Arjantin, Brezilya, Peru ve Şili ülkelerini kapsayan Güney Amerika Turnesini, 2018 yılının Aralık ve 2019 yılının Ocak aylarında ise Çin’in 10 ayrı şehrini kapsayan “Çin Turnesini” gerçekleştirdi.

tr_TRTurkish