Heatherwick stüdyosu, kirliliği filtreleyen, özelleştirilebilir iç mekana sahip bir konsept elektrikli otomobil olan AIRO’yu tanıttı.

Resim

Stüdyo proje için Çinli elektrikli araç markası IM motorları ile işbirliği yaptı. Şangay motor fuarında lanse edilen ve 2023’te üretime girmesi beklenen otomobil hem otonom hem sürücü kontrollü modlara sahip ve tamamen elektrik gücüyle çalışıyor.

AIRO ile, IM motorları ve Heatherwick stüdyosu büyük bir çevre misyonuna sahip olduklarını iddia ediyorlar. Otomobil, çevredeki havayı temizleyen bir HEPA filtreleme sistemi ile donatıldığından çevre duyarlılığını sıradan elektrikli araçlardan daha ileriye götürüyor. Aktif filtreleme sistemi, alt şasiden geçerken diğer araçlardan gelen kirliliği de alıp temizliyor.

Resim
Resim

Otonom arabanın iç kısımları, özel bir tasarımla işlevsel bir oda haline geliyor. AIRO’nun iç mekanları bir salon, oyun bölmesi veya uyku odası gibi çok sayıda işlevsel alan olarak yapılandırılabiliyor.

Resim

Masada yemek yemek ya da sosyal aktiviteler için katlanan koltuklar birbirine bakacak şekilde dönerken, katlanabilir ekran film izlemek veya oyun oynamak için kullanılabiliyor.

Resim

Konturlu koltuklar geniş bir çift kişilik yatak oluşturmak için tamamen yaslanabiliyor. En son teknolojiyi camlarında da kullanan araçta tamamen camlı çatı, tam mahremiyet için komut üzerine opak hale gelebiliyor.

Resim

AIRO
IM motors
heatherwick studio

designboom.com