Haybe’nin “Kaçmam Lazım” isimli albümü Yüzdeyüz Müzik etiketi ile yayımlandı.

Grup, uzun bir yol olarak başladığı stüdyo çalışmalarını sonunda albümle taçlandırdı. Yaklaşık bir sene önce çalışmalara başlayan grup, ilk 6 ayı neredeyse gece gündüz stüdyoda çalışarak geçirmiş ve şarkılar ortaya çıktıkça da konserlerin parçası olmaya başlamış.

Albümdeki şarkılar en az 4-5 kere revize edildi, her revizede yeniden kayıtlar alınıp üzerinde yeniden çalışılarak bu süreci tamamladı nihayet 10 Haziran günü “Kaçmam Lazım” tüm dijital platformlarda ve grubun YouTube kanalında yayına girdi.

2017 yılında Adnan Enes Kaya ve Yusuf Can Çapar tarafından kurulan Haybe, bir sene sonra Net D üzerinden iki şarkı yayımladı. Bu şarkıların yayınlanmasından sonra 2019 başlarında ise Tahir Çiftçi ve Eren Erdal Yılmazın gruba dahil olması üzerine albüm çalışmalarına başlayan grup, 2020 ortalarında ilk albümü olan “Kaçmam Lazım”ı bitirdi.

Kişisel olarak grubun tüm üyelerinin etkilendiği birçok farklı isim olsa da ilk akla gelenler; Yavuz Çetin ve Kurban.

Grup şarkılarının hikayelerini şöyle anlatıyor:

Teker teker şarkıların hikayelerini anlatmakla bitiremeyiz tabii ki ama albümü genel olarak ele aldığımızda bir şeylerden sıkıldığımızı ve bir şeylerden kaçmak istediğimizi bu albümde anlatmaya çalıştık. Albümde geçirmeye çalıştığımız duygular ağırlıklı olarak mecbur olunan durumların ya da istenilmeyen olayların bizde kaçıp gitme isteği uyandırdığıdır.”