Harika Makro Fotoğraflarla Mantarların ve Balçık Küflerinin Mikroskobik Dünyası

Alison Pollack, eğitimli bir göz ve mikroskop olmadan fark edilmesi zor olan küçük, göze çarpmayan organizmaları konu olarak seçen bir fotoğrafçı. Kaliforniya merkezli Pollack, yapraklardan ve kabuk parçalarından çıkan minik mantarları ileri düzeyde bir makro mercekle belgeliyor ve meyve veren vücutları kaplayan, nadiren görülen yanardöner benekleri, benek izlerini ve tüylü dokuları ortaya çıkarıyor.

Lachnum virgineum
Tüm fotoğraflar  © Alison Pollack

“Amacım insanlara başka türlü göremeyecekleri veya hiç duymadıkları minik mantarları ve cıvık mantarları göz önüne sermek ve ayrıca bu organizmalardaki güzel karmaşık ayrıntıları ortaya çıkarmak.”

Physarum album

Pollack son iki yılını, bulgularını gerçeklerinin 20 katına kadar büyüten bir mikroskop lensi kullanıp genellikle boyu bir milimetreden daha kısa olan öznelerine daha da yaklaşarak geçirdi. Ortaya çıkan görüntüler, tek tek sporlar, onları çevreleyen damarlı ağ yapısı ve her organizmanın farklı dokusuyla rengi gibi en küçük özellikleri bile belgeliyor.

Didymium

Pollack’i Instagram ve Facebook hesaplarında fotoğraflarının tamamını görebilirsiniz.

Sol üst: Badhamia utricularis. Sağ üst: Çürüyen bir yaprağın üzerindeki Tifül. Sol alt: Trichia botrytis’te Polycephalomyces tomentosus. Sağ alt: Candlesnuff mantarı (Xylaria hypoxylon)
Eyelash Cup Fungus (Scutellinia)
Üstte: Pilobolus. Sol alt: Comatricha. Sağ alt: Stereum’da Badhamia utricularis
Arcyria pomiformis
Sol: Mycena acicula. Sağda: Lamproderma
Cribraria cancellata

thisiscolossal.com

tr_TRTurkish