Hans Jörgen Johansen, algılara meydan okuyan manzaraları

İsveçli sanatçı Hans Jörgen Johansen, algılara meydan okuyan ve tefekkürü teşvik eden hayali manzaralar yaratıyor. Çarpıcı fotoğrafları, ıssız ve atmosferik manzaralardan geniş geometrik desenlere sahip soyut manzaralara kadar, sürekli dönüşüm içindeki bir dünyayı belgeliyor.

Hans Jörgen Johansen, 1961’de Borgholm’da doğdu. Halen Stockholm’de yaşıyor ve çalışıyor. 1992’de Stockholm’deki Kraliyet Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden MFA derecesi aldı. Johansen daha önce Landskrona Konsthall, Liljevalchs, Karlskrona Konsthall, Kristinehamns Konstmuseum, Kalmar Konstmuseum, Saltarvet Fiskebäckskil ve Brändström & Stene’de solo ve grup gösterilerinin bir parçasıydı.

Ayrıca, Uppsala’daki Psikiyatri Evi ve Frihamnen Stockholm’deki Stockholm Kruvaziyer Merkezi’ndeki çalışmaları da içeren Stockholm Şehri ve Devlet Sanat Konseyi için kamusal sanat eserleri yarattı. 2012 sonbaharında, algılarımıza meydan okuyan ve tefekkürü teşvik eden hayali dünyaları anımsatma becerisi nedeniyle JCDecaux sanat ödülü The Art Break 2013’e layık görüldü.

Hans Jörgen Johansenignant , desingyoutrust.com

tr_TRTurkish