Haftanın Kİtaplığı – 5 Aralık 2022

Okuyacak çok kitap var seçmek zor diyorsanız yeni çıkan kitaplar arasından yaptığımız derlemeye göz atabilirsiniz

50 MADDEDE KORKU SİNEMASI – DR. UĞUR KILINÇ

Dr. Uğur Kılınç’ın ana akım sinemada korku türünün günümüze kadar geçirdiği dönüşümleri önemli gelişmeler ve eleştiriler çerçevesinde güncel kaynaklar aracılığıyla aktardığı çalışması 50 Maddede Korku Sineması, Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Kılınç, bu kitabında “En temel duygularımızdan biri olmasına rağmen mümkün olduğunca kaçındığımız korku nasıl oldu da sinemada kendine bir tür olarak yer edinebildi?”, “Sinemaseverleri korkacağını bile bile beyaz perdenin karşısına geçiren güdü nedir?”, “Korku olgusu sinemada nasıl ortaya çıktı, günümüzde nereye geldi?” gibi sorulara cevap buluyor. Yazar hem bir akademisyen hem de bir izleyici olarak korku sinemasının çok yönlü yapısını okura sunuyor.

​Türe ilgi duyan herkes için arşivlik bir çalışma niteliğindeki 50 Maddede Korku Sineması, korkunun sinemada ortaya çıkışı, bir tür olarak konumlanması, türün geçmişten bugüne dek geçirdiği dönüşüm ve güncel tartışmalar üzerine yazılmış oldukça kapsamlı bir kaynak olarak sinema külliyatındaki yerini alıyor.

BEKLENMEDİK BİR IŞIK – JOSÉ SARAMAGO

“Vakti zamanında iki muhteşem gün boyunca çoban çıraklığı yapmıştım. O iki günün arasındaki gece de öyle muhteşemdi ki gündüzden aşağı kalmazdı. Taşrada doğan ve suskun çığlığında bir hale taşıyan, mucize eseri bozulmadan kalabilmiş seslerle, ışıklarla, kokularla bezeli bir taç taşıyan bu ısrarcı çağrının erken yaşta söküp alındığı bu kişiyi affedin. Yitik cennet efsanesi çocukluğu temsil eder, yoktur ötesi. Gerisi hep keşfedilmeyi bekleyen gerçekliklerdir, hayalleri günümüzde kurulur, erişilmez gelecekte saklanırlar. Onlar olmasa bugün ne yapardık bilmiyorum. Hiç bilmiyorum.”

Nobel Ödüllü yazar José Saramago’nun Beklenmedik Bir Işık adlı öyküsü, resimli özel edisyonu ve Emrah İmre’nin çevirisiyle ilk kez Türkçede.

SIRADAN HAYAT – ADÈLE VAN REETH

Sıradan Hayat bir yanda ilk çocuğuyla, öbür yanda birlikte olduğu erkekle ve onun çocuklarıyla ilişkisine tanık olduğumuz bir kadının hikâyesi. Adèle Van Reeth bir başlangıcın güzelliği ile bir ebeveynin kaçınılmaz kaybının dehşeti arasında sıradan hayat üstüne düşündüğü otobiyografik bir yapıt sunuyor bize. Bu yolculuk sırasındaki durakları felsefeden edebiyata uzanıyor: Ralph Waldo Emerson, Henry David Throeau, Simone de Beauvoir, Albert Camus, Clément Rosset, Virginia Woolf, Samuel Beckett.

KAHVENİN PEŞİNDE / AVRUPA CAFE’LERİNDE VİYANA – CEM SELCEN

Roman ve öykü yazarı Cem Selcen’in Avrupa café’lerini şehir şehir dolaştığı ve oralarda yüzyıllardır akan hayatı, kendi dilinde anılarla, tarihle ve hikâyelerle anlatacağı dizinin ilk kitabı Kahvenin Peşinde / Avrupa Café’lerinde Viyana, hep kitap’tan çıktı.

Selcen, bu seride Avrupa café’lerine giriyor ve o an orada yaşananı, kahvenin rehberliğinde kendine özgü denemelerle, öykülerle okura ulaştırıyor. “Avrupa café’lerinde” serisinin ilk kitabında, Café Mozart’tan edebiyatçıların uğrak yeri Café Bräunerhof ’a, Troçki ve Hitler’in aynı anlarda orada olduğu Café Central’den, Freud’un dışarı çıkmadığı Café Landtmann’a adım adım ve tarihiyle birlikte okura Viyana’yı yaşatıyor.

Şehirler ve mekânlar keşfetmeyi sevenlerin ve kahve tutkunlarının ilgiyle okuyacağı serinin diğer kitapları da çok yakında Paris, Berlin ve Roma şehirleriyle devam edecek.

“Elbet gün gelecek ve iyi bir pasta, iyi bir ütopya kadar önemli olacak. Kahve nasıl satılır? Bir café’de yalnız bir kadın ne yapar? Pasta çatalla mı kaşıkla mı yenir? Hangi millet hangi tür kahveyi seviyor? Kahveyi kavururken şeker katarsan ne olur?  Papazlar café’lerde neden şarap içer?  gibi konular önemli olacak. Benim bu yazdıklarımsa önemli olmayacak belki… Ama bir yolda yürürken, yerde görülüp takılınmış bir çizgi roman parçası gibi, o anı hafifleten, yaşanır kılan bir yanı olabilir. O da bize yeter.”

CENNETTE BELA: TARİHİN SONUNDAN KAPİTALİZMİN SONUNA – SLAVOJ ZIZEK

Günümüzün en önemli filozoflarından Slavoj Zizek, Cennette Bela’da film ve olay analizi üzerinden kapitalizme karşı izlenmesi gereken radikal siyasetin hatlarını çiziyor.  Özgürleştirici bağlılık ve adanmışlığın bu karşı çıkışın ilk unsurları olduğunda ısrar ediyor. 

KİTAPLARIN EN GÜZELİ – AMY HEST

Çocuk ile köpeği, karlı bir günde yüksek bir tepeye tırmanmaya hazırlanıyorlar.

Çocuğun yanında valizi de var. Valizin içinde ise köpeğiyle paylaşacağı çok özel bir şey…

Ödüllü isimler Hest ve Castillo’dan, sımsıcak bir öykü. 

tr_TRTurkish