Günün film önerisi Japon yazar Yukio Mihsima’nın hayatını (adından da anlaşılacağı üzere) dört bölümde anlatıyor. 1985 yılına ait, Paul Schrader’ın yazdığı ve yönettiği bu biyografik filmin yapımcılığını ise George Lucas ve Francis Ford Coppola üstlenmiş.

Yönetmen: Paul Schrader

Oyuncular: Kenji Sawada, Yasosuke Bando, Toshiyuki Nagashima

Filmin konusu: Japon yazar Yukio Mişima’nın hayatını ve eserlerini konu eden film, yazarın Altın Köşk Tapınağı, Kyōko no Ie (Kyoko’nun Evi) ve Kaçak Atlar kitaplarından belirli bölümlerin uyarlamalarıyla harmanlanmıştır.

Film Mişima’nın hayatının son günü olan 25 Kasım 1970’te başlar. Yazar bir metne son rötuşları yapmaktadır. Daha sonra kendisi için tasarladığı bir üniformayı giyer ve paramiliter ordusundaki en sadık silah arkadaşlarıyla buluşur.

Yazarın yaşamından önemli anlara yapılan dönüşlerde seyirci, büyükannesinin gölgesindeki çelimsiz çocuğun Japonya’nın savaş sonrasındaki en büyük yazarlarından birine dönüşmesini izler. Modern Japonya’nın materyalizmine duyduğu öfke Mişima’yı sağcılığa ve tradisyonalizme itmiştir. Mişima özel bir ordu kurar ve amacının imparatoru yeniden devletin başına geçirmek olduğunu ilan eder.

Yazarın yaşamını anlatan kısımlar, Mişima’nın üç romanından kısa uyarlamalarla örülmüştür: Altın Köşk Tapınağı‘nda genç kekeme bir keşiş, güzelliği karşısında aşağılandığını hissettiği ünlü bir Zen Budist tapınağını ateşe verir. Kyōko no Ie, genç bir adamla borçlu olduğu kendisinden yaşça büyük kadının sadomazoşist ilişkisini (ve ölümle sona erişini) anlatır. Kaçak Atlar‘da bir grup aşırı milliyetçi genç başarısız bir darbe girişiminde bulunur ve liderleri sonunda intihar eder. Filmin ana hikâyesi, geçmişe dönüşleri ve uyarlamaları filme adını veren dört bölümde birleşir: bunlar “Beauty” (Güzellik); “Art” (Sanat); “Action” (Eylem) ve “Harmony of Pen and Sword”dur (Kalemin ve Kılıcın Uyumu).

Film, Mişima ve takipçilerinin bir Japonya Öz Savunma Kuvvetleri generalini rehin almasıyla son bulur. Mişima garnizondaki askerlere bir konuşma yapar ve imparatoru devletin başına getirmesine yardım etmeleri için bir çağrıda bulunur. Konuşması dinleyen askerlerce dinlenmez ve aşağılanır. Mişima bunun sonrasında generalin odasına döner ve seppuku ile canını alır.

*Film konusu wikipedia’dan alınmıştır.