Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı Ödüllü Karanlık Zamanlar Altın Kitaplar Etiketiyle Çıktı

Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı 2019 yılı Çocuk Romanı Ödülü’nün sahibi olan Necva G. Esen imzalı Karanlık Zamanlar vebanın esir aldığı İstanbul’da tekinsiz bir malikanede yaşamakta olan Dilara’nın, kaybettiği annesiyle ilgili gerçeklerin peşine düşmesini anlatıyor.

Doğumu sırasında annesini kaybeden on bir yaşındaki Dilara, bir doktor olan babası ve halası tarafından dışlanmaktadır. Ve bu malikanede annesinden bahsetmek ona adeta yasaklanmıştır. Babasının katı kurallarına daima uyum gösteren Dilara, günün birinde annesiyle ilgili bazı sırları öğrenir ve gerçeğin izini sürmeye başlayarak geri dönüşü olmayan bir yola girer.

Sayfa Sayısı: 144

Dağıtım Tarihi: 21.04.2021

Tür: Çocuk – Roman

YAZAR HAKKINDA

Zonguldak ilinin deniz kenarındaki şirin bir kasabasında doğan Necva G. Esen, ortaokul ve liseyi Erenköy Kız Lisesinde okudu. Sonra her şeyi ama en çok da yaşamı merak ettiğinden bir işte çalışmak istedi. Annesi buna razı olmayınca o da ikinci en çok merak ettiği şeyin bilim ve teknik olduğuna karar verip İstanbul Teknik Üniversitesini bitirdi. Fakat merak ettiği şeyler bitmedi. İngiltere’ye gitti. Orada çocuk eğitimi üzerine okudu ve aynı zamanda bu alanda ilkokullarda çalıştı. Çocuk kitaplarına düşkünlüğü o dönemlerde başladı. Sonra yetişkin eğitimi üzerine yüksek lisans yaptı ve hâlen bu alanda eğitimci olarak büyüklerin gittiği okullarda çalışıyor. Ailesi ile birlikte Londra’da yaşıyor ve her gün yeni bir şey öğreniyor. Hem çocuklar hem de büyükler için gizemli romanlar, hikâyeler yazıyor. Necva G. Esen çocuk kitaplarını okumayı, yetişkin kitaplarını okumaktan daha çok sever. Bunun nedenini, çocuk kitaplarının en karanlık, en kötü durumlarda bile umutla dolu olmaları ve çocukların korkusuzca merak etme yeteneğini sergileyebilmeleridir, diye açıklar. İlk kitabı Görünmez Gemi’de doğduğu ve tam bir çocukluk cenneti diye tanımladığı kasabayı anlatan yazar, ikinci kitabı Karanlık Zamanlar’la Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı’nın 2019 Çocuk Romanı Ödülü’nü almıştır.

Koray Avcı Çakman’ın Kaleminden Oyunda Kal: Oyundasın Raflardaki Yerini Aldı

Altın Kitaplar’dan çıkan, Oyunda Kal serisinin ikinci kitabı Oyunda Kal: Oyundasın, Bakben’in yeni maceralarıyla devam ediyor.

Sönük bir öğrenci olan Asım’ın “Bakben” adlı bilgisayar karakteri ilgi odağı olurken Şeker Holding’in patronu bu uygulamanın üzerine konar. Asım, olup biteni anlamaya çalışırken, ortaya bir de “İzleben” çıkar. Peki, İzleben olduğunu iddia eden güzel kız doğruyu mu söylemektedir? Erik Dalı çalıp oynayan Hüsmen, ünlü youtuber Aşkın Taşkın ve daha pek çok karakterin renk kattığı Oyunda Kal: Oyundasın’da Koray Avcı Çakman, çocukları heyecan dolu bir serüvene ortak ediyor.

Kapak Resmi ve Resimleyen: Hande Ünver

Sayfa Sayısı: 144

Dağıtım Tarihi: 21.04.2021

Tür: Çocuk – Roman

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F. mezunu olan ve 2006 yılından beri yazar olarak yaşamını sürdüren Koray Avcı Çakman’ın çocuk kitapları farklı pek çok yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Yazar ayrıca çeşitli dönemlerde TRT’ye çocuk öyküleri ve senaryolar yazmıştır. 2006’da Ömer Seyfettin Öykü Yarışması’nda mansiyon, 2009’da II. Behiç Erkin Öykü Yarışması’nda Son Trenler Makas Değiştirmez ile üçüncülük ödülü, 2010’da Arkadaşım Flamingo Temalı Çocuk Öyküleri Yarışması’nda Flamingo Günlüğü ve aynı yıl II. Kelenderis Öykü Yarışması’nda Mavi Bisiklet isimli öyküyle ikincilik ödülleri kazanan yazar, 2011’de TUDEM Çocuk Romanı Yarışması’nda Almarpa’nın Gizemi ile birincilik, 2012’de TUDEM Çocuk Öyküleri Yarışması’nda Gülen Sakız Ağacı ile ikincilik ödüllerine layık görülmüş; 2015’te Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı roman ödülünü kazanmış ve 2016’da TUDEM Kısa Öykü Yarışması’nda da mansiyon almıştır