Gülmekten Ölünür mü?

Mart 1975’te, 50 yaşındaki duvar ustası Alex Mitchell, Norfolk, İngiltere’de en sevdiği televizyon dizilerinden birini izlemek için koltuğuna yerleşti. BBC’de yayınlanan, İngiliz komedisi The Goodies’i izlerken çok eğleniyordu. Oyuncu Bill Oddie kung-fu filmlerini taklit ederken Mitchell kahkahalarla gülmeye başladı. Daha sonra karısı Nessie’yle birlikte 25 dakika kadar böyle gülmeye devam etti. Sonra heyecan dolu bir kahkaha atarak sandalyesine çöktü ve öldü. Mitchell’in ilginç ölümü dünya çapında manşetlere taşındı.

Nessie olayı şöyle anlattı: “İnanılmaz! Doktor bana kalbinin sol tarafının iflas ettiğini söyledi, kahkahalar ona çok fazla gelmiş. Doktor bunun herkesin başına gelebileceğini söyledi.”

Peki olabilir mi? İnsanlar gerçekten gülmekten mi ölüyor?

Hayır bu gerçek değil. Ama kahkahalar önceden var olan öldürücü koşulları daha da kötüleştirebilir.

Gizmodo, 2019’da bu soruyu aralarında Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi kardiyoloji yardımcı doçenti Jorge Antonio Gutierrez’in de bulunduğu birkaç doktora yöneltti. Doktorlardan biri bir kişinin gülmekten ölebileceği fikrini kesinlikle reddetti ve bir uyarıda bulundu. “Gülmek göğüs içi basıncınızı artırabilir ve eğer aort anevrizmanız varsa bu basıncı damar sisteminize iletilebilir ve yırtılabilir. Birisi gülerken kalp krizi geçirebilir ama ne olursa olsun kalp krizi geçirecek anlamına gelir.”

Gutierrez tıp literatüründe kahkaha nedeniyle ölümle sonuçlanan tek bir vaka bildiğini söyledi: Düzensiz kalp atışına neden olabilecek ilaç kullanan 50 yaşında bir kadın. Uzun süreli gülme krizi ölümcül bir aritmiye neden oldu.

Gülmek, en azından teoride diğer bedensel işlev bozukluklarına da yol açabilir. Ses telleri sıkışarak oksijen akışını engelleyebilir; gülmek aynı zamanda lokmanızın soluk borunuza kaçmasına da neden olabilir; Ehlers-Danlos sendromları gibi belirli bağ dokusu bozuklukları, kan basıncındaki ani artışlara karşı olumsuz reaksiyonlara neden olabilir, ancak bu, gülmekle sınırlı değildir. Nefesinizi zorlamak veya tutmak da bunu yapabilir.

Peki, eğer gülme krizi potansiyel olarak ölümcül bir durumu daha da kötüleştiriyorsa zavallı Alex Mitchell’e ne oldu? 2012 yılında BBC, Mitchell’in kalbin elektrik sistemindeki bir anormallik olan Uzun QT Sendromundan muzdarip olabileceğini söyledi. Durum kalıtsal olabilirdi. Mitchell’in torunu Lisa’ya 2012 yılında aynı teşhis konuldu.

What's your reaction?

tr_TRTurkish