Muaf Proje Çağdaş Sanat Galerisi’nin, İstanbul Manifaturacılar Çarşı’nda gerçekleşecek olan üçüncü küratöryel karma sergisi “Güller ve Dikenler” Muaf’ın davetiyle bir araya gelen 6 sanatçının katılımıyla farklı içeriklerde ve disiplinlerde eserler ile 26 Şubat– 9 Mart 2019 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor. 

GÜLLER VE DİKENLER

SETENAY ALPSOY I GÖKÇEN ATAMAN I FIRAT ENGİN I EDA SOYLU I

I CANSU SÖNMEZ I (KAYAHAN KAYA & DJ ASLANSÜTÜ)

        “Coğrafya kaderdir.”

Tarihsel süreçte büyük bir ivmeyle topluma maddi gelişim sağlayan sanayi devrimi, beraberinde getirdiği olumsuz sonuçlar en çok kentler ve onların dönüşümü üzerinden okunmuştur. Kentlerde görülen bu olumsuz sonuçların yansımaları; kişilerin mekanla kurdukları ilişkiden doğan bir sorundur. Bu bağlamda modernleşmenin temelinde yatan mekan; konutlar olmuştur. Bugün yapılı ve doğal çevreyle ilgili uygulamalar ve çıkarılan yeni yasalar ile toplumun hem yaşam kalitesinde hem de ortak hafızasında geri dönüşü mümkün olamayan hasarlar ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de de konut sektöründeki artan arz, konutu temel bir insan hakkı olmaktan çıkarıp bir lüks tüketim maddesine dönüştürürken, kentsel dönüşüm sonucu eski konutlarını kaybeden insanlar hem anılarını hem de toplumsal dayanışma modellerini yitirmekte ve yalnızlaştırılmaktadırlar. Yalnızlaştırma toplumsal manipülasyonun en önemli araçlarından birisidir ve mimari ögeler şu veya bu biçimde bunun aracı olmaktadır.

Güller ve Dikenler sergisinde; coğrafi dönüşümün hız kazandığı ve inşaa ederek yayılmanın yaşandığı günümüz kent yaşantısı, Setenay Alpsoy, Gökçen Ataman, Fırat Engin, Kayahan Kaya & Dj Aslansütü, Eda Soylu ve Cansu Sönmez’in bir araya gelişine ilham kaynağı oluyor. Farklı disiplinlerden eserler üreten sanatçılar; psikolojik, politik ve kişisel gerilimlere sahne olan toplumumuzdaki olumsuzlukları vurgulamanın yanı sıra mizahi bakış açıları, arabesk kültürün getirdiği bezemeci anlayış, yeni ifade biçimleri ve imkansızlık üzerine odaklanıyor ve sanatçılar, ellerinde olan malzemeleri güzelleştirmeye yönelik çalışmalar sunuyor. Güller ve Dikenler sergisi; Deniz Dalkılıç ve Oğulcan Yıldırım’ın küratörlüğünde 26 Şubat – 9 Mart 2019 tarihleri arasında Muaf Proje Çağdaş Sanat Galerisi’nde görülebilir.

MUAF PROJE ÇAĞDAŞ SANAT GALERİSİ HAKKINDA

Muaf; öncesinde akademik bir altyapıyı barındıran, Şubat 2018’de resmiyete kavuşmuş, İstanbul merkezli bir proje çağdaş sanat galerisidir. Türkiye’nin ilk proje çağdaş sanat galerisi olan Galeri Muaf içerik açısından, temsil ettiği sanatçılarıyla alternatifbir mekan ile ortaya çıkarak karma ve solo sergiler gerçekleştirmektedir. Bilindik galeri mekanlarının aksine proje bazında periyodik bir biçimde ilerleyen ve sergilerini gerçekleştirdiği alanları süreli biçimde tarihsel dokusuyla beraber kurgular. Böylelikle hem sanatseverlerle hem de koleksiyonerlerine şehirde görülmemiş bir deneyim sunar. Şehrin kimliğini oluşturan ve dokusu olan mekanların tekrar canlandırılmasını ve yaşatılmasını sağlamak için aktif bir biçimde rol almaktadır. Bunun neticesinde çağdaş sanat sergilerini beyaz bir küpün içinden çıkarır.