Grotta Mangiapane’yi bulmak ve ulaşmak kolay değil, ancak görenler bunun sebebini anlıyor: Grotta Mangiapane’nin bir sırrı var. Sicilya’nın batı kıyısında yer alan Trapani’nin 18 km kuzeybatısında bulunan mağara, yaklaşık yetmiş yıl boyunca el değmemiş bir antik köye ev sahipliği yapıyor. Köy, bugün bir açık hava müzesi olarak işlev görüyor. Ziyaretçilerin, İtalyan yaşamının altın dönemlerinde neye benzediğini görmek için zamanda geriye gidebiliyor.

Grotta_Mangiapane2

Mağaranın tarihi taşlara tamamen kazınmamış (ba-dum tshh), ancak mağaranın duvarında bulunan oymalar, yaklaşık 10 bin yıl önce, Paleolitik çağda yerleşim olabileceğini gösteriyor. Yakın tarih ise daha net bulgular içeriyor. Köy, 1800’lerin başından 1950’lerin ortalarına kadar köyde yaşayan Mangiapane ailesinin adını almış ve köy bu sayede varlığını sürdürebilmiş. 20. Yüzyılın ortalarında terk edilen yerleşim, yavaş yavaş yok olmaya terk edildi ve tarihin bilinmeyen sayfalarına gömülecekti. Ancak bir grup tutkulu yerel gönüllü, Mangiapane aile üyesiyle görüştü ve siteyi olduğu gibi korumayı başardı.

Grotta_Mangiapane3

Mangiapane’ye ziyaret, taş ve toprak kaplı evlere, mağazalara ve köyün ibadet yerlerine ulaşmadan önce başlar. İlk olarak gökyüzüne doğru seksen metre yükselen muhteşem bir mağara ile karşılaşırsınız. Köye ulaştığınızda ise mağaranın girişinden yetmiş metre içeriye uzanan sitenin etrafında gezebilirsiniz. Burada işyerleri, evler ve orijinal mobilya ve araçlar bulunuyor.

Grotta_Mangiapane4

Grotta_Mangiapane5

Grotta_Mangiapane6

Grotta_Mangiapane7

Grotta_Mangiapane8

Grotta Mangiapane - 11

Grotta_Mangiapane10

Grotta_Mangiapane11

Grotta_Mangiapane12

Grotta_Mangiapane13

kaynaklar:messynessychic.comsicilia.indettaglio.ititalianways.com. unusualplaces.org

Fotoğraf kaynakları Flickr: Jim WaddingtonClaudio PinkSergioIdivitaTim AtkinLuca da Caccio.