.artSümer, Gözde İlkin’in beşinci kişisel sergisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyor. Tek Başına ve Hep Birlikte serisi sanatçının MAC VAL Müzesi’nin davetiyle Paris’te bulunan Vitry-sur-Seine bölgesindeki üretim sürecinin sonucunda oluşturduğu eş zamanlı sergisi Kökler Konuştukça Çatlaklar Derinleşir ile bağlantılı bir seri.

Tek Başına ve Hep Birlikte serisindeki işlerinde İlkin, temsil ve tarif eden yüzeylerin sınırlarını araştırıyor. Sergideki işlerin çıkış noktası olan ağaçlar, bu seride hem iz bırakabilen bir malzeme, hem de metafor olarak kullanılıyor. Sanatçı, ağaçların zemine, köklerin ise üst üste yerleşmesi olgusundan yola çıkarak her ağacın hem birbirine, hem de çevrelerindeki canlılara ev, coğrafya, sığınak olması gibi yaşamsal süreçlerine referans veriyor. Ağaçların da bir tür akrabalık, arkadaşlık veya aşk birlikteliği kurduğu, hem tek başlarına hem de hep birlikte oluşan hikayeleri, İlkin’in işlerini kucaklayan ara metinler oluşturuyor.

Her kumaşın bir ağacı, her ağacın da bir coğrafyayı, bir yaşamı anlattığı düzenlemeye, sanatçının süreçte tuttuğu kayıtlar, doğal boyalı kağıtlar ve eskizler eşlik ediyor.

Gözde İlkin (1981, Kütahya) 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini, 2012 yılında ise Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Seçilmiş kişisel sergileri arasında Kökler Konuştukça Çatlaklar Derinleşir, MAC VAL Müzesi, Vitry-sur-Seine, Paris (2019); Örgütlü İkamet, Galerie Paris-Beijing, Paris (2019); Bulunmuş Manzara, Gypsum Gallery, New York (2018); Gaipten Gösteri, artSümer, İstanbul, (2017); Tuzak, Gypsum Gallery, Kahire (2016); Lekeli Mülk, Françoise Heitsch Gallery, Münih (2015) ve Lütfen Pisti Boşaltınız!, artSümer, İstanbul (2010) yer alıyor. Karma sergileri arasında: yer yeksan, ittifak bahar (Küratör : Derya Bayrakoğlu), Badischer Kunstverein, Karlsruhe (2019); İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar,  (Küratörler: Susanne Weiß, Inka Gressel ve Öykü Özsoy), İstanbul Modern, İstanbul (2019); Home is Where the Heart is, Galerie Paris-Beijing, Paris, (2018); İyi Bir Komşu-Yolda, Pinakothek der Moderne, Münih (2017); İyi Bir Komşu, 15. İstanbul Bienali (Küratör: Elmgreen ve Dragset), Pera Müzesi, İstanbul (2017); Spaceliner (Küratör: Barbara Heinrich), Arter, İstanbul, (2015); Journey Wanderings in Contemporary Turkey, Espace Culturel Louis Vuitton, Paris, (2012) yer alır. 

Gelecek sergileri arasında 2020 yılında Güney Kore’de gerçekleşecek olan 13. Gwangju Bienali yer almaktadır. Sanatçı aralarında MAC VAL Müzesi, Vitry-sur-Seine, Paris; Pioneer Works, New York; Cité Internationale des Arts, Paris ve Künstlerhaus Bremen’in de yer aldığı misafir sanatçı programlarında yer almıştır. Gözde İlkin çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.