Google’ın çatı şirketi Alphabet, tarladaki ürünleri tekil olarak inceleyebilen robotlarını tanıttı. Robotlar, çiftçilerin tarımsal üretimlerini artırmasına yardımcı olacağı iddia ediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, robot araçlar dikey ayaklarla hareket ettiklerinden ürünlere herhangi bir zarar vermiyor ve tarladaki mahsulün nasıl büyüdüğüne ilişkin yüksek miktarda veri toplamaya yardımcı oluyor.

Projenin lideri Elliott Grant, “Tarım sektörünün, daha iyi araçlar kullanarak, gıdanın üretilme yöntemini dönüştüreceğini umuyoruz” diyor.

Google'ın robotları
Fotoğraf altı yazısı,Tarlalar için geliştirilen robotlar, farklı ihtiyaçlara göre farklı boyutlarda üretilebiliyor.

Proje ekibi, dünyanın gıdaya yönelik artan ihtiyacına ve gıda üretiminin sürdürülebilirliğine hitap etmeyi amaçladıklarını belirtiyor.

Ancak ekibe göre, eldeki geleneksel araçlar çiftçilere ihtiyaç duydukları bilgiyi sağlamıyor.

Grant, “Her bir mahsulü inceleyip, ihtiyaç duyduğu şekilde besleyebilseydik, tarımsal üretimdeki çevresel ve genetik faktörleri çözebilseydik neler olurdu?” diye soruyor.

Google robotları
Fotoğraf altı yazısı,Tarımda kullanılacak robotların prototipi.

Tarla için geliştirilen robotlar, ürünün tam olarak nasıl geliştiğini ve çevresine nasıl tepki verdiğini gözlemlemek için tasarlandı.

Şirketin açıklamasında, “Geçtiğimiz birkaç yıl, robot araçlar California’daki çilek tarlalarında ve Illinois’deki soya fasulyesi tarlalarında çalıştı ve her bir mahsulün yüksek kaliteli görüntülerini toplayarak her bir çileği ve fasulyeyi sınıflandırdı” dendi.

Robotlar aynı zamanda ekinlerin boyu, yaprak genişliği ve meyve boyutu gibi bilgileri de kayıt altına alabiliyor.

Tüm bu veriler makine öğrenmesi yardımıyla bir araya getirilerek, ürünün gelişim seyrine ilişkin çiftçilerin işini kolaylaştıracak bilgiler sunabiliyor.

Üreticiler böylece tüm tarladaki yöntemleri değiştirmek yerine tek bir mahsülün ihtiyacına göre hareket edebiliyor. Bu da hem masraflarını, hem de çevreye etkilerini azaltıyor.