Bilim insanları, gökdelenlerle ilişkili kuş ölümlerinin sayısının yüz milyona ulaştığına inanıyor. Araştırmacılar, her yıl 100 milyon ila bir milyar kuşun cam binalara çarpmaktan öldüğünü tahmin ediyorlar – ve artık bunun için ülkenin hangi bölgelerinin en kötüsü olduğunu biliyorlar.

Chicago’da  Amerika’daki diğer şehirlerden daha fazla kuş camlara çarparak ölüyor. Bilim insanları, yaklaşık beş milyon kuşun sonbaharda ve ilkbaharda Chicago’dan göç ettiğini, Orta ve Güney Amerika’dan Kanada’ya geçtiklerini düşünüyor. The Guardian’a göre, Manhattan, kuzeye ve güneye göç eden kuşlar için başka bir ölümcül yer.

Kuşların çoğu, havalar daha soğuk olduğu için geceleri dolaşıyor. Bu kuşlar genellikle şehirlerin parlak ışıklarından etkileniyor. Gökdelenler gibi büyük cam yapılar, özellikle tehlikeli çünkü çevredeki manzarayı yansıtıyor ve kuşları ağaçlara doğru ya da açık havada uçtuğunu düşündürerek kandırıyorlar.

Cornell Ornitoloji Laboratuvarı tarafından hazırlanan Yeni kuş koruma çalışması yayımlandı. Tamamen ABD merkezli olan çalışmada listelenen diğer şehirler arasında Dallas, Houston, Los Angeles, Atlanta ve St. Louis bulunuyor.

Çalışmanın yazarı Kyle Horton, “Farkındalık yaratmaya çalışıyoruz – yardımcı olabilecek veri ve içgörüyü sağlamaya çalışıyoruz,” diyor.

Kuş ölümlerini incelemekle ilgili devam etmekte olan sorunlardan biri güvenilir rakamlar elde etmektir. Örneğin, New York Şehri Audubon, her yıl sonbahar ve ilkbahar aylarında öldürülen kuşları toplamak için gönüllüleri kullanıyor. Örgüt yakın zamanda 90 bin ila 200 bin arasında kuşun bir yıl içinde çarpışma nedeniyle öldüğünü bildirdi. Diğer şehirler de benzer planlar başlattı, ancak büyük ölçekli uygulama zor.

Her ne kadar yüksek sayıda kuş ölümü söz konusu olsa da, kuş koruma araştırmacıları, tasarımcıların yakın gelecekte bu ölümleri önlemeye yönelik çözümler bulabileceklerine inanıyor – her şey sorunun farkına varmakla başlıyor.

fotoğraf: Pexels

inhabitat.com