Gizemli Derinliklerde Zarif “Kozmik” Bir Denizanası Keşfedildi

Bu parıldayan canlı, şimdiye kadar gördüğümüz en güzel denizanası olabilir.

Diğer gezegenlerdeki yaşamı takıntı haline getirdiğimiz kadar kendi gezegenimizdeki canlılar üzerine yeterince kafa yormamış olabiliriz. Şöyle ki, okyanuslar Dünya yüzeyinin yüzde 70inden fazlasını kaplıyor ancak bunun yüzde beşinden azını keşfettik. Derinliklerde keşfedeceğimiz canlılar en az başka gezegenlerde bulacağımız kadar yabancı bize.

Amerikan Samoası’nın yakınındaki Pasifik Okyanusunun uzak bir bölgesinde, yakınlarda, denizin altında yaklaşık 3.000 metre bulunan UFO şeklinde denizanalarını görüntüledi.

Muhteşem küçük denizanasının görüntüsü, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) 2017 Amerikan Samoa Gezisi’nin bir parçası olarak daha önce keşfedilmemiş Utu Seamount’ta tur atan uzaktan kumandalı bir sualtı aracı (ROV) tarafından çekildi.

Genetik materyal yoluyla özdeşleşmeyi kısıtlayan türler teyit edilemez ancak başlangıçta yaratığı tanımlayan NOAA Ulusal Sistematiği Laboratuarı’yla omurgasız hayvan zooloğu olan Allen Collins, bilim için bilinmeyen bir tür olabileceğini söylüyor.

tr_TRTurkish