Geleceğin meyveleri makinede üretiliyor “Neo Fruits”

Küresel arı popülasyonunun şaşırtıcı bir hızla azalmasıyla yakın gelecekte üretiminin azalması riski vardır. Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi mezunu Meydan Levy gibi yeni nesil yenilikçiler en kötü senaryoya hazırlanmak için yiyecek alternatifleri üzerinde çalışıyor. Levy, 3D baskılı selüloz derilerinden yapılmış ve sağlıklı bir vitamin ve mineral karışımıyla doldurulmuş yapay meyveler koleksiyonu olan Neo Fruits’i tasarladı.

pod-like, 3D-printed fruit with layers

Levy’nin yapay meyveyi tasarlama fikrinin kaynağı dünyanın büyüyen nüfusunu beslemek için yeni ve uygulanabilir yollar keşfetme ihtiyacı. Hedef iki amaca hizmet edecek cazip bir alternatif yaratmaktı: ekolojik gıda üreten bir sektör yaratmak ve beslenmeyi geliştirmek.

Levy, deneysel mutfak projesini başlatırken önce her meyve konsepti için vitamin ve mineral karışımları geliştirmek üzere birkaç beslenme uzmanıyla çalıştı. Ortaya çıkan kombinasyonlar, insan vücudunun geniş beslenme ihtiyaçlarını tam olarak karşılamaya yönelik. Bir sonraki adım meyvenin kendisini yaratmaktı. Yenilikçi 3D baskı tekniklerini kullanan Levy, meyvenin dış kabuğunu tüm bitkilere yapılarını veren organik bir bileşik olan yarı saydam selülozdan üretti. Selüloz derileri düz, sıkıştırılmış bir biçimde basılıyor ve besin açısından zengin sıvılar yerleştirilmiş arterlerle eklendikten sonra tombul, meyve benzeri bir görünüm alıyorlar. Dezeen ile yapılan bir röportajda Levy, kuru meyvenin hafif, uzun raf ömrüne sahip ve kolayca taşınabilir olması nedeniyle sürecin mantıklı ve sürdürülebilir olduğunu söylüyor.

3D-printed stem with pink and white fruit pods
close-up of 3D-printed stem with pink and white fruit pods
small, round 3D-printed pods attached to a stem
close-up of small, round 3D-printed pods attached to a stem
3D-printed fruit pods in C-shapes resembling orange slices
Layered 3D-printed fruit
Brown, cone-shaped pods attached to each other
Brown, cone-shaped pods attached to each other with one detached

Meydan Levy

Dezeen

tr_TRTurkish