Geleceğin ihtiyaçları geleceğin trenlerini şekillendiriyor

 Hollanda Tasarım Haftası sırasında, Hollanda ulusal demiryolu şirketi NS, geleceğe nasıl baktıklarını sergiledi. Geleceğin trenlerinde yolculuk, ev, iş ve yolda olmanın bir füzyonunu içeriyor.

Bir ofis alanı olmadan yarı zamanlı ya da tamamen serbest çalışma, aile hayatını dengeleme ve hatta geçmişteki 9’dan 5’e sistemini düşünmeden bir dizüstü bilgisayar ya da iPad ile toplantılar arasında seyahat etmek. Bu yaşam tarzı, dünya her yerinde birçok genç için bir gerçeklik haline geldi ve bu da, yeni ihtiyaçlara uygun yeni alanların ortaya çıkmasını gerektiriyor. İş hayatı, özel hayat ve yolculuk birbirine karışınca bu değişim bazı yenilikler getirmesi kaçınılmaz.

NS, trenlerini günlük olarak kullananların yeni taşıt taleplerini tespit etti. İş, gidiş geliş ve özel hayatın bir araya gelmesiyle gelecekte müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için çözümlerini sundu. Sonuç: Hollanda’nın büyük şehirlerinde yaşayan yolcuların, seferlerde en iyi zaman geçirmelerini sağlayacak şehirlerarası trenler için çarpıcı ve yeni bir tren iç mekânı.

Trenlerin içi, taşıt boyunca farklı oturma seçenekleri sunuyor.

Mecanoo ve Gispen ile birlikte NS, yolcuların ihtiyaçlarına yönelik araştırmalar yaptı.

Önerilen tren iç mekânları;  talep edilen ihtiyaçları karşılayan oturma seçeneklerine, odaklanmak gereken sessiz alanlara ve dizüstü bilgisayarları ve iPad’leri olan kişilerin kullanımına uygun,  etkileşimin teşvik edildiği sosyal alanlara kadar uzanan imkânlar sunuyor.

Günümüzde Hollanda’da bulunan trenlerde bulunan katlanabilir masalar ve bunun yanı sıra şarj noktaları da bulunmaktadır. Yeni tasarım, bir trenden daha çok modern bir ofis ya da kafenin içini anımsatıyorlar. Gelecekte, bir trenin iç mekânıyla, bir oturma odası, bir otel lobisi ya da özel bir kahve barı arasındaki ayrım imkânsız hale gelebilir.

Tasarımda, aralarında tek bir koridor ile aynı yöne bakan uzun koltuklar yerine, iç mekânda, dizüstü bilgisayar üzerinde çalışmak, okumak, sosyalleşmek ve hatta dinlenip, rahatlamak gibi farklı ihtiyaçlara cevap veren, farklı işlevlere sahip farklı alanlar bulunuyor.

NS yönetim kurulu üyesi Tjalling Smit, “Geleceğin treni gününüzü en iyi şekilde geçirmenizi sağlayacak, çünkü rahatsız edilmeden çalışabilirsiniz. Seyahat süresi aynı zamanda çalışma zamanı. Ya da okuma, sohbet etme ve iyi zaman geçirme. Yolcu neye karar verirse tren onu mümkün kılacak.”

NS, farklı seyahat ihtiyaçlarını karşılamak için esnek ve iç mekâna uygun bir çözüm sunmayı amaçlayan çok fonksiyonlu bir geçiş trendine giriyor. San Francisco merkezli ulaşım şirketi Leap, “Günlük işe gidişlerinizi yeniden tasarlıyoruz” diyerek yeni otobüslerle şehirdeki değişen ihtiyaçlara cevap vermişti.  21. yüzyılda, yoğun yaşayan şehirliler zamanlarından en iyi şekilde yararlanmak istiyorlar. İster çalışırken,  ister rahatlarken, ister ayakkabılarınızı çıkartıp arkadaşlarınızla sohbet ederken ya da o önemli sunumu bitirirken,  yeni ulaşım trendine göre, hareket halindeyken her şey mümkün olmalı.

 

popupcity.net

tr_TRTurkish