Geçmişin ışığında, geleceğe direnen ‘İstanbul Hanları’ fotoğraf sergisi ikinci kez izleyici ile buluşuyor

İstanbul Fotoğraf Galerisi bünyesinde gerçekleştirilen ‘Timurtaş Onan Fotoğraf Atölyesi Hanlar Projesi’ katılımcılarının fotoğraflarından oluşan ‘İstanbul’un Hanları’ Fotoğraf Sergisi 13 Şubat 2017 Pazartesi günü saat 19:00’da Mimarlar Odası Karaköy Şubesi galerisinde açılıyor. Sergi 26 Şubat 2017 tarihine kadar görülebilir.

İstanbul’un keşmekeşinde kaybolmaya yüz tutmuş bu tarihi mekanlar, değişime karşı direnmekte ve birbirlerine omuz vererek ayakta durmaya çalışmaktadır. Geçmişin izinde, tarihin ışığında asırları aşıp günümüze ulaşan, zanaatkarlarını hala çalışırken görebildiğimiz, insanları, meydanları, çarşıları ve ağır yükleri taşıyan hamallarıyla yaşamaya devam ediyorlar. İşte bu noktada, tarihi sorumluluğu paylaşma duyarlılığı gösteren Timurtaş Onan, yok olmanın eşiğindeki bu tarih ve kültür mirasını yaşatmak ve geleceğe taşımak için, 2 yıllık bir fotoğraf projesi oluşturdu. Program dahilinde her yıl 3-4 grup ile çalıştı.

Eylül 2016’da İstanbul Fotoğraf Galerisi’nde gerçekleşen sergi, ikinci kez  Mimarlar Odası’nın katkılarıyla ‘TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde izleyici ile buluşacak.

Sergide yer alan fotoğrafçılar : İhsan Gökay Aka, Rafet Akalın, Gülizar Aktaş, Pınar Ballıkaya, Ayşe Baranok Köse, Bige Baykoca Süslü, Nurhayat Baysal, Beril Baytan, Fethi Baytan, Mehmet Bor, Oğuz Büktel, Nesrin Emanet, Gürkan Emecan, Şebnem Ergezer, Seval Genç, Kaan Gürsal, Mert Kitapcı, Ertuğrul İsmet Örs, Halil Özkan, Arzu Özkaner Özkuş, Recep Pehlivanlar, Şemsi Spencer, Tülin Şahin Safi, Esra Tunçel Akalın, Özlem Uçarkuş, Mümtaz Uysal ve Işıl Yaman Kanyılmaz

Kapalıçarşı’dan Mısır Çarşısı’na kadar uzanan Çakmakçılar, Fincancılar ve Mahmutpaşa Yokuşlarına ve Karaköy Perşembe Pazarı bölgesine özenle yerleştirilmiş, geniş ve serin avlularıyla zamana direnen hanları fotoğrafçılar; salt belgeselden ziyade sanatsal anlatıma ağırlık vererek fotoğrafladılar.

Sergide her fotoğrafçıdan fine art koleksiyon kağıdına basılı ikişer siyah/beyaz fotoğraf yer alıyor. Ayrıca sergi kitabında her fotoğrafçıdan dörder eser yer almaktadır.

Sergi açılış kokteyli:

13 Şubat 2017 Pazartesi günü saat 19:00

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Kemankeş Mah., Kemankeş Cad. No:31 Karaköy/Beyoğlu 34425 İstanbul

 

 

tr_TRTurkish