Drone futbolu, geleneksel futbolu tamamen yeni bir seviyeye taşıyan yeni, hızlı büyüyen, fütüristik bir spor. Oyun ilk olarak Güney Kore’nin Jeonju şehrinde bulunan CAMTIC Teknoloji Enstitüsü’nden bir araştırma ekibi tarafından 2016 yılında drone meraklılarına tanıtılmıştı. Şehir ilk maçı CAMTIC ile ortaklaşa geliştirilen topları kullanarak 4 Kasım’da başlattı.

Drone Soccer’ın ilk uluslararası turnuvası “2018 Robo Universe Drone Futbol yarışması” 30 Haziran 2018’de Goyang şehrinde gerçekleşti. Yirmi iki takımdan üç yüzden fazla kişi kupa için yarıştı.

The Future Of Soccer Is Finally Here: Drone Soccer

2019 Amsterdam Drone Haftası sırasında bu yenilikçi drone sporu yeniden gündeme geldi. Etkinliğin organizatörü Patrick Coumans, drone futbolunun Aralık ayında gerçekleşen etkinlikte Hollanda’da tanıtıldığını ve herkesin onu sevdiğini söyledi.

The Future Of Soccer Is Finally Here: Drone Soccer

Drone futbolunda ama en fazla golü atmak. İki takım arasında oynanan oyunca takımlar beşer kişi ve oyun drone uçuröanın ve futbol oynamanın bir karışımı. Drone pilotlarından oluşan iki grup futbol sahasını temsil eden alanda karşı karşıya geliyor. Kalenin her iki ucunda iplerle asılı iki halka olan hedefler bulunuyor. Asılı olduklarından eğer bir drone onlara çarparsa, yoldan sallanırlar ve oyun daha zor hale gelir.

Futbol topları 360 derecelik kafeslerin içindeki dronlar. Kafesler dronların hasar görmesini engelliyor. Drone’ları çevreleyen karbon fiber kafesler, her takımın topunu tanımlamak için farklı renklerde LED ışıklarla donatılılıyor. Pilotlar, takımın futbol “topunu” sahanın karşı ucundaki hedefe uçurmalıdır.

The Future Of Soccer Is Finally Here: Drone Soccer

kaynaklar

12