Yalnızca kendine benzer Fransız yazar Jean Genet’nin ruhunu selamlayan ‘PARAVANLAR’, sezona yuvasında, bir metal kesim atölyesinden tam donanımlı bir performans sanatları alanına dönüştürülen K! Kültüral Performing Arts’ta devam ediyor.
Yağmur Yağmur’un uyarlayıp yönettiği Paravanlar, Türkiye’de ilk kez profesyonel bir tiyatro tarafından sahneleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Altay Özbek, Cem Tek, Çiğdem Yıldız, Ekin Tunçeli, Eren Akova, Gülnara Golovina, Pusat Ürkmez, Sercan Gülbahar, Şirin Ergüven, Teoman Gelmez ve Zeliha Gürsoy yer alıyor.
Batılı sömürgeciler, askerler, Araplar, mücahitler, hırsızlar, orospular, ağlayıcı kadınlar, hainler, ölüler… Genet’nin tiyatrosunun temelini oluşturan kimlik değiştirme, kendini maskeleme, gerçeğin yerine suretini geçirme 1961 tarihli son tiyatro yapıtı Paravanlar’ın ana meseleleridir. Savaşın tam ortasında geçen karanlık bir karnaval diyebiliriz Paravanlar için. Hiçbir şeyin kutlanmadığı bir karnaval… Bu savaş, Genet’nin bize tuttuğu prizmalardan yansıyan savaşın ‘başka türlü bir gerçeğidir.’ Yapıtlarında başlı başına kara bir şiir olan yaşam öyküsünün yansımalarını da kokladığımız Genet“Yazarken en çok keyif aldım oyun” dediği Paravanlar’da derin dehlizli dünyasına çekiyor bizi.
İyinin ve kötünün ötesinde, yersiz yurtsuzluğuyla Cezayir Savaşı’ndan ilhamla tüm yaşam hikayesini son kez bir oyun aracılığıyla ortaya koyan Jean Genet’nin ‘Paravanlar’ını 3, 7 ve 22 Ocak 2020 tarihlerinde K! Kültüral Performing Arts Yakup Almelek Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.