İFSAK 60. Yılda 60 Etkinlik Programı kapsamında, Türkiye Fransız Kültür Merkezi salonlarında sergi açacak olan uluslararası ödüllere sahip Fransız-Laos’lu sanatçı Lâm Dua Hién, fotoğraf gösterisi ve söyleşisi ile İFSAK’ın konuğu oluyor.

7 Mayıs 2019 saat:19:30’da gerçekleşecek etkinlik Sainte Pulcherie Lisesi’nde olacak.

Tüm sanat meraklılarını bekliyoruz!

(Söyleşi Fransızca olup, Türkçe’ye çevirecektir.)

1966 yılında Mekong kıyısında Laos’un Pakse şehrinde doğan Hiên Lâm Duc ailesi ile birlikte Pathet-Lao Hareketi’nin zaferinin ardından sürgüne gönderilir. Mülteci kampında geçen zorlu iki yıl, iki firarın ardından 1977’de gerçek bir öğrenme arzusunu keşfettiği ve Plastik Sanat dalında Güzel Sanatlar diplomasını aldığı Fransa’ya gelir.
Lâm Duc Hiên kişisel projeleri ve de basın ya da STK’ların istekleri doğrultusunda Dünya’nın dört bir yanında, duyarlı ve toplumsal olaylara adanmış bir biçimde fotoğraf çalışmalarına başlar. Basında düzenli bir şekilde yayınlanan çalışmaları aynı zamanda kitaplaşır ve sergilere konu olur. Başkacalarının yanı sıra, Leica Ödülü, Vevey Kenti Avrupa Büyük Ödülü, Villa Medicis Yabancı Ülkeler Bursu, ya da Jean-Luc Lagardère Vakfı Bursu gibi ödülleri kazanan Hiên Lâm Duc “Irak İnsanları” portreleri ile saygın Word Press Photo’nun ödülünü alır.