Fransa’da sürdürülebilir konusundaki kararlılığın göstergesi olarak devlet tarafından finanse edilen tüm yeni kamu binaları en az% 50 ahşap içermek zorunda.

Paris’teki yerel yönetim, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için yeni yapılarda daha fazla ahşap kullanımı sözü vermişti ve sekiz kata kadar olan tüm Olimpiyat binaları ahşaptan yapılmak durumunda.

“Olimpiyatlar için mümkün olanın sıradan binalar için de mümkün olması için hiçbir neden yok. Bana bağlı olan ya da kalkınmayı yöneren tüm kamu kuruluşlarına en az yüzde 50 ahşap ya da biyolojik kaynaklı malzemelerle bina inşa etmeyi dayatıyorum.” Şehir ve konut bakanı Julien Denormandie’nin görüşleri de böyle.

Bordeaux’da Jean Paul Viguier tarafından tasarlanan Hyperion adındaki katlı, 57 metre yüksekliğindeki bina ile Fransa’nın en yüksek kereste inşaatına yakında ev sahipliği yapacak. Asansörleri ve merdivenlerin bulunduğu beton bir çekirdeğe sahip bina ahşap bir direk ve kiriş yapısıyla çevrili. Zeminler ve duvarlar çapraz lamine ahşaptan yapılıyor.

kaynak