Fotoğrafçı Sebastião Salgado, dünyanın en büyük tropik yağmur ormanını siyah-beyaz olarak belgelemek için altı yılını Brezilya Amazonlarında geçirdi. Salgado’nun geniş kapsamlı fotoğrafları, manzarayı dolduran bitki örtüsünü çerçeveleyen hava çekimlerinden bölgenin tamamında yaşayan yerli halkların samimi portrelerine kadar, bugün bölgenin aydınlatıcı ve samimi bir görüntüsünü veren bir çalışmanın ürünü.

Fotoğraflar Taschen tarafından 528 sayfalık bir kitap olarak basıldı. Amazônia başlıklı bir kitap, renk olmadığında ışık ve dokudaki doğal olarak oluşan kontrastlara özen gösteren bu görüntüleri derliyor. Salgado’nun seyahatleri sırasında birçok küçük topluluğu ziyaret ederken yaşadığı eşsiz ortamı ve kültürel ortamı keşfediyor. Kabileler arasında Yanomami, Asháninka, Yawanawá, Suruwahá, Zo’é, Kuikuro, Waurá, Kamayurá, Korubo, Marubo, Awá ve Macuxi kabileleri var. Onların geleneklerinin ve yaşam tarzlarının görsel bir kaydını oluşturmak isteyen Brezilyalı fotoğrafçı, “Benim için, doğanın muazzam gücünün dünyanın başka hiçbir yerinde hissedilemediği, kendi başına gizemli bir evren olan son sınır. İşte, dünyadaki tüm bitki ve hayvan türlerinin onda birini içeren, sonsuzluğa uzanan bir orman, dünyanın en büyük doğal laboratuvarı,” diyor.

Bookshop’ta bir kopya için ön sipariş verebiliyor ve imzalı bir baskı satın alabiliyorsunuz. Ayrıca Artsy’de, Salgado’nun, Botsvana ve Mali’den Guatemala ve Vietnam’a kadar dünyanın dört bir yanındaki anları yakalayan fotoğraflarından oluşan arşivi de keşfedebilirsiniz.

Serra do Divisor Milli Parkı’nda yağmur o kadar yoğun ki, atomik bir mantar bulutu gibi görünüyor. State of Acre, 2016. Tüm resimler © Sebastião Salgado, Taschen
igapo, nehir suyuyla sık sık sular altında kalan, palmiyeler ve diğer yükselen ağaçlarla dolu bir orman türüdür. Fotoğrafın ortasında, gövdesi suyla kaplı bir ağaç: bir aldina (Aldina latifolia). Sağda bir jauari palmiye ağacı (Astrocaryum jauari). Anavilhanas takımadaları, Anavilhanas Ulusal Parkı, Aşağı Rio Negro. State of Amazonas, 2019.
Solda: Wewito Piyako ve Auzelina Asháninka’nın en büyük kızı Yara Asháninka. Yüzündeki küçük boya desenleri, bir genç kadının henüz nişanlanmadığını gösterir. Kampa do Rio Amônea Yerli Bölgesi, Acre eyaleti, 2016. Sağda: Moisés Piyãko Asháninka’nın kızı Luísa aynaya kendini boyuyor. Kampa do Rio Amônea Yerli Bölgesi, Acre eyaleti, 2016.
São Gabriel da Cachoeira bölgesinde, Pico da Neblina Milli Parkı’ndaki Maiá Nehri. Yanomami Yerli Bölgesi. State of Amazonas, 2018.
Miró (Viná) Yawanawá, yeni başlayanların ustalaşmayı öğrenmesi gereken sanatlardan biri olan tüy süslemeler yapıyor. Rio Gregório Yerli Bölgesi, Acre eyaleti, 2016.
Raposa-Serra do Sol Yerli Bölgesi, ekolojik olarak farklı iki alanı kaplar: güneyde tarlalar ve kuzeyde yoğun ormanlık dağlar. Başlıca simgesi, arka planda görülen ve mitolojik kahraman Makunaima ile ilişkilendirilen Roraima Dağı’dır. Bu kahraman, Brezilyalı yazar Mario de Andrade’nin klasik romanı Macunaima’ya ilham verdi. Tahminen 140 Macuxi köyü vardır. Cotingo Nehri Şelaleleri. Roraima Eyaleti, 2018.

thisiscolossal.com