Fotoğrafçı Steff Gruber’den “Su Üzerinde Yaşamak”

Siem Reap yakınlarındaki Tonle Sap Gölü, Güneydoğu Asya’nın en büyük tatlı su gölüdür. Dünyanın en zengin kapalı balıkçılık alanlarından biridir ve bir milyondan fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu insanların çoğu, 2 bin 700 kilometrekarelik göl kenarı boyunca yüzen köy cepleri oluşturan tekne evlerde, su üzerinde yaşıyor. Tonle Sap Gölü üzerinde çeşitli topluluklardan yaklaşık 1000 aile yaşamakta.

Nehir nüfusu, etnik grupların bir karışımı: Kamboçyalı, Vietnamlı ve bazı Çinli aileler, kendi inşa ettikleri teknelere ve sallara kelimenin tam manasıyla yığılıyorlar. Yüzen mağazalar, okullar, bir buz fabrikası, bir Budist pagodası ve hatta bir Katolik kilisesi bile inşa ettiler. Yerliler geçimini balık tutmak veya takas yapmaktan sağlıyor. Çinli sebze ve pirinç satıcıları, insanlara temel ihtiyaç malzemelerini tekneyle sağlıyor. Yetkililerin gözünde orada kaçak yaşıyorlar ve devlet eğitimine, sağlık sistemine ya da diğer haklara erişimleri yok. Nüfus çoğunlukla kadın ve çocuklardan oluşuyor. Erkeklerin çoğu ailelerini tamamen terk etmiş ya da büyük şehirlerde tuk-tuk şoförü olarak vb. geçimini sağlamaya çalışıyor. İşin çoğu çocuklar tarafından yapılıyor. Ailelerini geçindirmek için sekiz yaşındaki kız ve erkek çocuklar balık avlıyor. Çocuk ölüm oranları yüksek.

Bugün köylerin varlığı tehdit altındadır, çünkü hükümet öngörülebilir gelecekte onları kapatmayı ve sakinlerini başka yerlere yerleştirmeyi amaçlıyor.

STEFF GRUBER

tr_TRTurkish