Rus fotoğrafçı Alex Vasilyev, devam eden iki dizi, My Dear Yakutia ve Sakhawood sayesinde yaşadığı çevreyi keşfetmeye devam ediyor. Yakutya olarak da bilinen Rusya Sakha Cumhuriyeti’nde doğup büyüyen Vasilyev, bir zamanlar fotoğrafları için egzotik yerlere seyahat etmeyi hayal etmişti. Ancak, Rusya’nın en soğuk bölgesi olan Yakutya’da keşfedilecek pek çok sihir olduğunu anlaması uzun sürmedi.

Bu farkındalık Vasilyev’i My Dear Yakutia seriyle yurttaşlarının günlük alışkanlıklarını keşfetme yoluna gitmesini sağladı. Güzelliği hayatın sadeliğinde bulan Vasilyev, sert kışlarda iç mekanlarda arkadaşlarla ve aileyle geçen keyifli anlara kadar her şeyi belgeliyor. Vasilyev’in fotoğraflarında temiz çizgiler ve soğuk renkler ağırlıkta. O ücra yerdeki huzur ve izolasyon hissini yansıtıyorlar.

Woman Standing Next to a Stuffed Mammoth in Russia
Annem doldurulmuş bir mamutun yanında. Dünyadaki tüm mamut kemiklerinin % 60 ila 80’i Yakutistan’da bulunur. Yakutya bir yılda yaklaşık 100 ton mamut dişi üretir.
Namtsy village in Russia
Namsky Ulus’un Namtsy köyü. Yakutlular genellikle kırsal kesimde film çekmeyi tercih ediyor çünkü doğru doğal çevreyi bulmak ve doğru atmosferi yakalamak daha kolay.
Man Sitting at the Kitchen Table with His Cat
Evgeny Andreev, kedisi Kotey ile mutfağında.
Above Ground Communication Pipes in Russia
Sürekli donma nedeniyle iletim hatları zemine gömülmez, dışarıya döşenir. Bu nedenle Yakutsk, “Cesur şehir” lakabını aldı.
Residential Neighborhood in Yakutsk
Yakutsk’ta yeni bir yerleşim bölgesi
Young Couple Watching television
Ivan ve Inna adlı genç bir çift evde televizyon izliyor. Yakutistan’da 7/24 yayın yapan birkaç Yakut TV kanalı vardır: “The National Broadcasting Company-Sakha”, “Yakutia-24”, “Mamut”. Haber, eğlence, spor, müzik vb. Yayınlarlar.
Portrait of Stepan Petrov
74 yaşındaki Stepan Petrov, iki Yakut filmi ‘The Lord Eagle’ (2018) ve ‘The Sun Don’t Set Over Me’ filmlerinin (2019) başrollerini oynadıktan sonra sadece Yakutya’da değil, Rusya’da da ünlü oldu. Gazetelerde, belgesellerde ve reklamlarda yer aldı. Stepan profesyonel bir oyuncu değil, eşiyle birlikte yaşadığı küçük köy Kerdem’in halk tiyatrosunda rol alıyor.
Filmmakers in Yakutsk
Stepan (solda), 2018’de Moskova Uluslararası Film Festivali Grand Prix’sini kazanan uzun metrajlı film “The Lord Eagle” ın yaratıcıları olan senarist Semyon Ermolaev (ortada) ve Eduard Novikov (sağda) ile evde konyak içiyor. Film, Yakut kültüründe bir kartalı, kutsal bir kuşu barındıran yaşlı bir adam ve karısı hakkında bir hikayeyi anlatıyor.
Film Set in Yakutia
Birincisi, Yakut halk masalı “Beş İnekli Eski Beyberikeen” den uyarlanan bir Yakut masal serisinin ikinci bölüm çekimi. Filmin yönetmeni Konstantin Timofeev şöyle diyor: “Bu filmi tüm Yakut çocuklarına sunmak istiyorum. Bizim neslimiz Rus masallarıyla büyüdü. Umarım bu fotoğraf, yerel yönetmenlerin Yakut masallarımızın filmlerini çekmeye başlamaları için bir itici güç ve motivasyon olur! “
Film Set in Yakutia
Stepanovlar, “Eski Beyberikeen” filminin çekimlerinde. Ailenin annesi Anastasia aşçı olarak çalışıyor, tüm ekip için kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği hazırlıyor. Ek olarak, Anastasia birkaç kalabalık sahnede çocuklarla ilgileniyor. Anastasia Stepanova, “Şehirden arkadaşım çocuklarıma“ Yaşlı Kadın Beyberikeen ”filmine katılmalarını önerdi. Alışılmadık bir yaz tatili geçirmenin harika bir fikir olduğunu düşündüm. Kasabaya birlikte gittik. Rolleri onaylandığında onlara eşlik etmem ve aynı zamanda ekibin aşçısı olmam teklif edildi. Teklifi reddedemedim. “
Filmmaking in Yakutia
“Eski Beyberikeen” masalındaki başlıca iyi adamların Abaahy’nin kötü ruhuna karşı yakın dövüşleri.
Young Actors in the Set of a Move in Yakutia
İkizler Semyon ve Stepan, “Eski Beyberikeen” masalında, bataklıklarda yaşayan efsanevi yaratıkları – dulgancha – oynadılar. Bir filme ilk kez katılıyorlar. Yakustk’taki oyuncu kadrosu sayesinde filme girdiler. Birkaç yüz kilometre uzaktaki Amginsky Ulus’daki küçük köylerinden geldiler.
Group Portrait of Sakha Theater Actors
Yakut yazar Nikolai Neustroev’in aynı adlı klasik dramına dayanan tarihi komedi “Hasty” de rol alan Sakha tiyatro oyuncularının grup portresi. Yakutistan’daki tüm filmler ulusal dilde çekildiği için, sinemadaki profesyonel oyuncuların çoğu, performansların Yakut dilinde sahnelendiği Saka Tiyatrosu oyuncularıdır. Oyuncular edebi Yakut dilini akıcı konuşurlar.
Actress Maria Mikhaleva
The Olonkho Tiyatrosu’nun oyuncusu Maria Mikhaleva, “Eski Beyberikeen” setinde çekimler arasında dinleniyor.
Violetta Khristoforova Acting in a Film
Violetta Khristoforova, mistik dram “The Cursed Land” in başrolünde. Yönetmen Stepan Burnashev, onu Instagram’da keşfetti.

Alex Vasilyev: İnternetsitesi | Instagram 

mymodertmet.com