Forest Green Rovers’ın yeni stadyumu tamamen ahşaptan yapılıyor

Zaha Hadid Mimarlık (ZHA), 2016 yılında bir futbol stadyumunun tamamen ahşaptan yapılmasıyla ilgili planlarını açıkladı. Şimdi, planın ilan edilmesinden üç yıl sonra, proje planlama izni aldı. İngiltere, Gloucestershire’da inşa edilecek olan stadyum bir ‘eko park’ projesinin merkezini oluşturacak: 100 dönümlük bir spor alanı ve yeşil teknoloji iş parkı. Site, İngiliz futbol kulübü Forest Green Rovers’ın yeni evi olmanın yanı sıra, yerel halk için yeni olanaklar da sunacak.

Proje ayrıca bir doğa rezervinin ve potansiyel bir toplu taşıma merkezinin geliştirilmesini içeriyor. Düşük karbonlu inşaat yöntemlerini ve operasyonel süreçleri bünyesinde barındıran ZHA’nın tasarımı, dünyanın ilk ahşap stadyumu olacak. hemen hemen her element sürdürülebilir kaynaklı ahşaptan yapılacak. Lamine ahlap bir yapı malzemesi olarak son derece dayanıklı, güvenli ve geri dönüştürülebilir.

Şimdilik 5 bin kapasiteli düşünülen karbon nört stadyum zaman içinde koltuk sayısı artırılabilir bir tasarımla inşa edilecek.

zaha hadid architects' all-timber stadium receives planning permission
fotoğraf: negative
zaha hadid architects forest green rovers
fotoğraf: mir
zaha hadid architects forest green rovers
fotoğraf: negative
zaha hadid architects forest green rovers
fotoğraf: mir

designboom.com

tr_TRTurkish