Ford, McDonald’s’ın kullanılmış kahve çekirdeklerini araba parçalarına dönüştürecek

Ford ve McDonald’s bir proje için takım oluşturdu, ancak fast food zincirinin ünlü logosunun bulunduğu herhangi bir aracı görmek konusunda endişelenmenize gerek yok. İki şirket sürdürülebilirlik adına birlikte çalışıyorlar. Ford, önce far gövdeleri ve diğer iç ve dış bileşenler gibi otomobil parçaları üretmek için McDonald’s’ın kullanılmış kahve çekirdeklerinden faydalanacak. Ford, araçlarını biraz daha “yeşil” tutmaya ek olarak, kahve çekirdeği – ya da kavurma işlemi sırasında kahvenin ürettiği atıklar – kullanarak, şirketin yüzde 20 daha hafif parçalar üretmesine katkıda bulanacak.

https://www.youtube.com/watch?v=pEwWgnJl6m4&feature=emb_title

Ford, araçlarında sadece geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir plastik kullanmak için soya ve ağaç selülozu gibi çeşitli sürdürülebilir malzemeler kullanıyor. Araştırma ekibi, kahve çekirdeğinin dayanıklı bir ürüne dönüştürülebileceğini keşfetmesinin ardından listeye kahve çekirdeğini de eklemiştir. Ekibin testleri sırasında, saman bazlı malzemenin, Ford’un kullandığı malzemeden “önemli ölçüde daha iyi” ısı özelliklerine sahip olduğunu buldular. Ayrıca, şirketin kalıplama işlemi sırasında yüzde 25 enerji tasarrufu sağlamasına izin vereceğini keşfetti.

McDonald’s’ın Kuzey Amerika operasyonlarının bu proje için ürettiği kahvenin önemli bir bölümünü ayırması bekleniyor. Tamamen ne kadar saman olduğu kesin olarak bilinmese de, McD’ler sadece kıtada yılda 62 milyon kilo saman üretiyor.

engadget.com

tr_TRTurkish