Fermuarı kim icat etti?

Modern sabitleme ve bağlamada yaygın şekilde kullanılan bir yenilik olan mütevazı fermuar, başlangıcını iki kişinin benzersiz zekasına borçlu. Mühendis Whitcomb L. Judson fermuarların temelini atan bir mekanizmayı yaratmasıyka bilinir. Ancak geliştirilmiş tasarım ve işlevsellikle Judson’ın buluşunu bugün bildiğimiz modern fermuara dönüştüren asıl kişi Gideon Sundback’ti.

Whitcomb L. Judson fermuarı icat etti. Judson bağlantı elemanını ilk kez 1893 Chicago Dünya Fuarı’nda tanıtan bir mucitti. Gideon Sundback daha sonra Judson’un tasarımını geliştirdi ve topluma hem pratik hem de güvenilir bir sürekli giysi kapatma çözümü sunan, modern fermuar olarak tanınacak cihazın ticari başarısını elde etti.

Modern fermuarın öncüsü olan, Judson tarafından tasarlanan mekanizma kanca ve göz elemanlarının bir birleşimiydi. Her ne kadar ilk tasarımı daha çok botları bağlamak için düşünülmüşse de modern fermuarın temeliydi.

Sundback mühendislik becerisini devreye sokarak, bağlantı elemanlarının sayısını artıran ve genel işlevselliği geliştiren titiz tasarımını ortaya koydu. Sürgü mekanizmasını dikkate değer şekilde eklemesi, sürekli bir fermuar zincirinin kolaylıkla açılmasına olanak tanıdı; bu, ‘ayrılabilir bağlantı elemanı’ olarak adlandırılan ve 1917’de patenti alınan bir buluştu.

Sundback’in geliştirdiği, bu yeni fermuarların seri üretimi fikri Universal Fastener Company’nin kurulmasına yol açtı. Onun yaratıcılığı, basit bir bot mekanizmasından çok sayıda üründe kullanılan evrensel bir bağlantı elemanına geçişi kolaylaştırdı.

Artan üretim hacminin üstesinden gelmek için imalat makineleri, karşılıklı iki sıra metal dişin çukurlu çukurlarını ve çukurlu yükseltilmiş tümseklerini özel Y şeklinde bir tel ile dikerek, tek seferde birkaç yüz metrelik fermuar üretecek şekilde tasarlandı. Sundback’in fermuar tarihindeki rolü merkezi bir öneme sahiptir; tasarımı, bağlantı elemanı endüstrisinde öncü bir adım olan ayırıcı fermuarın yükselişine işaret etmektedir.

Fermuarların seri üretimi deri eşyalara ve giysilere takılabilen gelişmiş dikiş makineleriyle mümkün oldu. Dikiş makinesi ile fermuar arasındaki etkileşim, her iki teknolojide de gelişmelere yol açtı; bu, giyim üretimini kolaylaştıran sinerjik bir gelişmeydi.

Dikiş makinesindeki yenilikler, plastik fermuarların veya görünmez fermuarların ince giysilere yerleştirilmesi de dahil olmak üzere daha karmaşık fermuar tasarımlarına olanak tanıdı ve fermuarın moda endüstrisinde önemli bir bileşen haline getirilmesinde dikiş makinesinin rolünün altını çizdi.

History Cooperative’den kısaltılarak alınmıştır

tr_TRTurkish