!f İstanbul’da yarışacak filmler belli oldu

!f İstanbul, 2008 yılından bu yana her yıl, Keş!f Uluslararası Film Yarışması’yla “sinemada cesur hikâye anlatımı ve biçimsel arayış” kriterlerini gözeterek en çok “İlham Veren Yönetmen”i belirliyor. Farklı ülkelerden 9 sıradışı film, yönetmenleri ve uluslararası jüri Istanbul’da buluşuyor ve bizi en çok heyecanlandıran filmi belirliyor.

Bu yıl 15-25 Şubat tarihlerinde düzenlenecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin Uluslararası Keş!f Yarışması’nda yarışacak filmler belli oldu. ABD, Avustralya, Brezilya, Estonya, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İsveç, Lüksemburg, Portekiz ve Türkiye’den filmlerin gösterileceği yarışmada ‘Yılın En İlham Veren Yönetmeni’ seçilecek.

İlk ya da ikinci filmini yönetmiş yönetmenlerin yapımlarının yer aldığı yarışma bölümünde Shevaun Mizrahi’nin Locarno’nun Günümüz Sinemacıları bölümünden Özel Mansiyon Ödülü’nü kazanan ‘Uzak Evren’ (Distant Constellation), Sadaf Foroughi’nin Toronto’dan FIPRESCI Ödülü ve Onur Mansiyonu kazanan ilk uzunu ‘Ava’; Helena Wittmann’ın Venedik Film Festivali’nde yarışan ilk filmi ‘Sürüklenme’ (Drift), Jenna Cato Bass’ın ikinci filmi ‘Aşkın Fantezi’ (High Fantasy), Ana Urushadze’nin Saraybosna’da En İyi Film seçilen ve Cineuropa Ödülü’nü kazanan, Locarno’dan ise En İyi İlk Uzun Film ve Genç Jüri ödüllerini alan ilk filmi ‘Korkunç Anne’ (Scary Mother) ve Rojda Şekersöz’ün Duhok’tan En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin yanı sıra, Göteborg’dan Angelo ve Seyirci ödüllerini, Norveç’ten ise FIPRESCI Ödülü’nü kazanan ‘Rüyaların Ötesinde’ (Beyond Dreams) yer alıyor. João Dumans ve Affonso Uchoa ikilisinin Rotterdam ve San Sebastián‘da yarışan ilk uzun kurmacaları ‘Arap’ (Araby), Bertrand Mandico’nun ‘Vahşi Oğlanlar’ (Les garçons sauvages) ve Pedro Pinho’nun Cannes’ın Yönetmenlerin 15 Günü bölümünden FIPRESCI Ödülü’nü alan ikinci uzunu ‘Hiçlik Fabrikası’ (The Nothing Factory) yarışma filmleri arasında. Programı 18 Ocak’ta açıklanacak festivalin biletleri 2-4 Şubat’ta satışa çıkacak.

Uluslararası Keş!f Yarışması filmleri şöyle;

Shevaun Mizrahi – ‘Uzak Evren’ (Distant Constellation)

Sadaf Foroughi – ‘Ava’

Helena Wittmann – ‘Sürüklenme’ (Drift)

Jenna Cato Bass – ‘Aşkın Fantezi’ (High Fantasy)

Ana Urushadze – ‘Korkunç Anne’ (Scary Mother)

Rojda Şekersöz – ‘Rüyaların Ötesinde’ (Beyond Dreams)

João Dumans & Affonso Uchoa – ‘Arap’ (Araby)

Bertrand Mandico – ‘Vahşi Oğlanlar’ (Les garçons sauvages)

Pedro Pinho – ‘Hiçlik Fabrikası’ (The Nothing Factory)

 

tr_TRTurkish