Eurovision Şarkı Yarışması Koronavirüs Tehdidi Altında İptal Edildi

1956 yılından beri her yıl gerçekleştirilen Eurovision Şarkı Yarışması, 64 yılın ardından kesintiye uğrarken, yeni koronavirüs pandemisi yarışma organizatörlerini Eurovision 2020’yi iptal etmeye zorladı.

Etkinlik, 12, 14 ve 16 Mayıs tarihlerinde Hollanda Rotterdam’daki 16.000 kişilik Ahoy Arena düzenlenecekti.

Bir açıklamada, organizatörler rekabeti sürdürmenin yollarını aradıklarını, ancak birçok katılımcı hükümetin getirdiği farklı kısıtlamalar nihayetinde bir uzlaşmanın olanaksız hale geldiğini belirttiler.

Son birkaç hafta içinde Eurovision Şarkı Yarışması’nın devam etmesine izin vermek için birçok alternatif seçenek araştırıldığı vurgulanırken, “COVID-19’un Avrupa’ya yayılmasının yarattığı belirsizliğin – ve katılan yayıncıların hükümetleri ve Hollanda makamları tarafından getirilen kısıtlamaların – Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) canlı etkinliğe planlandığı şekilde devam etmenin imkânsız olduğuna dair bu zor kararı aldığı anlamına geliyor” denildi.

Bir başka açıklamada, yarışmanın gelecek yıl yine Rotterdam’da yapılması için Hollandalı yetkililerle görüşmelere başlandığının altı çiziliyor. Ancak, bu yıl yarışması planlanan şarkıların 2021’de yer alıp almayacağı belli değil.

Consequenceofsound.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish