Kediler, Ernest Hemingway’in en sevdiği hayvanlardan biriydi. 1945’te hayatında 23 kedi vardı. Aşağıdaki galeri, Ernest Hemingway’i Idaho’daki ve Küba’daki sevgili kedi dostlarıyla gösteriyor. Hemingway’in yeğeni Hilary Hemingway, Hemingway’s Cats: An Illustrated Biography‘de ünlü yazarın ve dördüncü eşi Mary’nin kedilere “mırıltı fabrikaları” ve “aşk süngerleri” gibi isimler verdiğini yazıyor.

Kediler bir yazara yardım eder mi? Muriel Spark, A Far Cry from Kensington‘da ettiklerini söylüyor:

Bir soruna, özellikle de bir yazı ya da belge çalışmasına derinlemesine konsantrasyon sağlamak istiyorsanız, bir kediniz olmalı. Çalıştığınız odada kedi ile yalnız … Kedi her zaman masanıza çıkacak ve masa lambasının altına sakin bir şekilde yerleşecektir. Masa lambasından gelen ışık… bir kediye büyük bir memnuniyet verir. Kedi, tüm anlayışı aşan bir dinginlikle yerleşecek ve sakinleşecektir ve masanızda oturan kedinin sükuneti yavaş yavaş sizi etkileyecek, böylece konsantrasyonunuzu engelleyen tüm heyecan verici şeyler kendilerini uzaklaştıracak ve zihninize kaybettiği kendi hakimiyeti geri verecek. Her zaman kediyi izlemenize gerek yok. Tek başına varlığı yeterlidir. Bir kedinin konsantrasyonunuz üzerindeki etkisi dikkat çekici, çok gizemlidir.

 Good Will, Hemingway's Angora tiger cat, in chair at Finca Vigia.
EH8509P   Date Unknown Mary with cats at Finca Vigia.
EH8552P   Date Unknown Ernest Hemingway's cats, Friendless' Brother and Willy, watch a monkey outside the window at Finca Vigia.
Literature Personalities. pic: circa 1940's. Author Ernest Hemingway pictured at breakfast with a group of cats feeding at his feet. Ernest Hemingway, (1899-1961) US writer of novels and short stories and Nobel Prize winner, was also a keen sportsman. He
Literature Personalities. pic: circa 1940's. Author Ernest Hemingway watched by his wife Mary, feeds tit bits to the cat at dinner. Ernest Hemingway, (1899-1961) US writer of novels and short stories and Nobel Prize winner, also a keen sportsman. He was p
EH8505P Ernest Hemingway at table with his cat Cristobal at Finca Vigia.
EH8554P nd. Cats in a tree. Finca Vigia, San Francisco de Paula, Cuba. Copyright unknown. Please credit: "Copyright unknown in the Ernest Hemingway Collection at the John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston."
EH6417P 1945 Mary Hemingway with cat, Boise. Finca Vigia, San Francisco de Paula, Cuba. Copyright unknown in the Ernest Hemingway Collection at the John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston.
EH4448   Date Unknown Ernest Hemingway with his cat, Boise, at Finca Vigia. Spots original to print
EH4086P   Date Unknown Cristobal and his sister Izzy play in Hemingway's African Baskets.
EH4075P   Date Unknown A kitten sits between Ernest Hemingway's feet at Finca Vigia.
EH3941P Ernest Hemingway looks at his cat sitting near him on the table at the Finca Vigia, Cuba. Photographer unknown in the John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston.
EH3845P   Date Unknown spots original to print
EH3384P nd. One of Ernest Hemingway's cats "Big Boy Peterson" sitting indoors with a view of Baldy Mountain in the background. Ketchum, Idaho. Copyright unknown in the Ernest Hemingway Collection at the John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston.
EH1211S   Date Unknown Cats in Finca Vigia

flashbak.com