Pera Müzesi tarafından, müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle düzenlenen “Elektronik Köprüler” etkinlik serisinde bu kez Başar Ünder, elektronik müziği gürültü ve anlatı bağlamında ele alıyor. Uzun soluklu serinin 20 Aralık’taki üçüncü buluşmasında sanatçıya; bağımsız müzik, gürültü ve politika konularında çalışmalar yürüten müzikolog Ümit Üret katkıda bulunacak. Konuşmanın ardından etkinlik, Başar Ünder’in 20.00’deki performansıyla devam edecek.

Pera Müzesi, yeni yıl öncesinde sanatın farklı alanlarına odaklanan projelerle ziyaretçilerine çok yönlü bir program sunmaya devam ediyor. İstanbul merkezli müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirilen “Elektronik Köprüler” konuşma ve performans serisi, elektronik müziğin beslendiği ve etkileşime geçtiği, teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi farklı alanları tartışmaya açıyor.

Serinin üçüncü buluşması, 20 Aralık Cuma günü saat 18.30’da Başar Ünder’inkonuşması ile başlıyor. Başar Ünder performansı öncesinde, çalışmalarında benimsediği kavramsal tema ve yöntemleri, oyun, film gibi alanlarla kurduğu ilişkiler bağlamında tartışmaya açacak. Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek sunuma; bağımsız müzik, gürültü ve politika bağlamında çalışmalar yürüten müzikolog Ümit Üret katkıda bulunacak.

Başar Ünder, konuşma sonrasında performansını gerçekleştirmek üzere saat 20.00’dePera Café’de dinleyici karşısında olacak.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilen konuşma ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır. Konuşma Türkçedir.

Pera Café’de gerçekleştirilen performans ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.

Başar Ünder Hakkında

Başar Ünder, 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde tamamladı. 2006 yılında UNESCO Aschberg Bursaries for Artists fonu desteği ile IMEB – Institut International de Musique Electroacoustique de Bourges’da misafir besteci (artist-in-residence) olarak çalışma fırsatı buldu. 2010 yılında İTÜ MİAM – Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde Ses Mühendisliği ve Tasarımı dalında yüksek lisans derecesini aldı. 2014 yılında 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Annemin Şarkısı filmi için bestelediği müziklerle En İyi Müzik ödülüne layık görüldü. Aynı yıl Diving adlı eseriyle Sub Rosa tarafından yayınlanan Anthology of Turkish Experimental Music 1961-2014 albümünde yer aldı. 2017 yılında Avrupa Film Akademisi (EFA) üyesi oldu. 2018 yılında Estalagem Da Ponta Do Sol Residency For Contemporary Music And Electronics programına kabul edildi. Ünder, 2018 yılı Güz dönemi itibarıyla Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi ve araştırma grubu yöneticisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


Ümit Üret Hakkında

Ümit Üret, 1987 yılında Ankara’da doğdu ve ilk-orta-lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarında yarı zamanlı keman ve gitar eğitimi gördü. Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikoloji bölümünde tamamladı. Açık Alan, ppqqmm, A.I.D gibi oluşumlar bünyesinde yer alıyor. AidZine’da yazıları yayınlandı. Ortaklarıyla beraber Radyo Modyan’da bankpank adlı programı sürdürüyor.


ÆVOM Hakkında

ÆVOM İstanbul’da kurulan, farklı mekânlarda kültür sanat ve müzik etkinlikleri gerçekleştiren sınırsız ve aidiyetsiz bir kolektiftir.


Gelecek Program

24 Ocak Cuma

18.30 Konuşma

Seni Duyabiliyordum, Şimdi İse Duyulamıyorsun: İstanbul’da Bir Kentsel Yenileme Projesi Üzerine

Burcu Yaşin

20.00 Performans

Deniz Erden


21 Şubat Cuma

18.30 Konuşma

Elektronik Müziğin İslami Yüzü: Muslimgauze

Sühan Gürer

20.00 Performans

İz (Elifnaz Koçak)


20 Mart Cuma

18.30 Konuşma 
Ambient Elektronik Müzik: Doğanın Yeniden Keşfi

Emre Karacaoğlu

20.00 Performans

Utkanj


24 Nisan Cuma

18.30 Konuşma

Gürültü Nosyonu ve Dominick Fernow’un Sanatsal Üretimi
Ümit Üret

20.00 Performans

Ümit Üret