Rock’n roll müzisyenleri, Fender’den yapılan bir duyuru sonrası şaşkın. Mississippi Nehri boyunca uzun süreli sel baskını ve zümrüt dişbudak kurdu yayılmasından dolayı, elektrogitar ve bas yapımında kullanılan favori bir malzeme olan bataklık külü kıtlığı yaşanıyor. Fender, bu yılın başlarında yaptığı basın açıklamasında, kalan kül stokunun sadece tarihsel olarak önemli eski modellerde kullanılacağını söyledi.

“Tutarlılık ve yüksek kalite mirasımızı sürdürmek için, normal üretim modellerimizin çoğundaki külü çıkarmaya karar verdik.”

Başka bir gitar yapımcısı Music Man, 2019’da benzer bir açıklamada bulunarak Kaliforniya fabrikasındaki bataklık külü envanterini tükettiğini ve yeni ormanları denemeye başlayacağını söylemişti. Kül kıtlığının altında yatan sebep iklim değişikliği. Bataklık külü su altında bir seferde haftalarca yaşayabilirken, bu süre aylara yayıldığında gelişmek için mücadele etmek zorunda kalıyor. Scientific American, Haziran 2018 ile Temmuz 2019 arasında, ABD’nin rekor 12 yağış ayı yaşadığını ve “Mississippi boyunca 2019 bahar sellerinin modern tarihin en zarar verici olayları arasında olduğunu” bildirdi. Bölgedeki taşkınlar son 150 yılda giderek kötüleşti ve iklim değişikliği yoğunlaştıkça bu yönde devam etmesi muhtemel. Su baskını sadece ağaçların büyümesini zorlaştırmakla kalmayıp tomruk şirketlerinin odun hasadı yapmak için bataklık bölgelerine girmesini de engelliyor.

fotoğraf: Scott Dudelson / Getty Images

treehugger